Adana Tabip Odası ve Çukurova Belediyesi arasında imzalanan protokol doğrultusunda Adana Tabip Odası binasının 100. Yıl Kültür ve Sanat Merkezi yapılmasına yönelik ilk adım atıldı. Kültür sanat merkezi bünyesindeki sergi salonu 12 Ocak 2024 günü bir törenle açıldı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyesi Dr. Ali İhsan Ökten de törene katılarak bir konuşma yaptı. Sergi salonunun açılmasında emeği geçenlere teşekkür ederek söze başlayan Ökten, ülkenin en üretken ve en verimli topraklarının Çukurova, bu üretkenliğin en önemli isimlerinden birinin de Turhan Selçuk olduğunu söyledi. Turhan Selçuk’un sadece Adana’yı değil; eğitim, sağlık, ekonomi, siyaset, adalet gibi toplumsal konuları da ele aldığını hatırlatan Ökten, “O, karikatürün işlevinin kara mizah, eleştiri olduğu görüşündedir. Eşitlik, özgürlük, barış ve adalete duyarlı çizgileriyle acı acı güldürür, düşündürür” dedi.

Adana Tabip Odası Başkanı Dr. Ahmet Suntur, kültür sanat merkezinin Adana için bir eksikliğin tamamlanması anlamına geldiğini ve binanın, proje tamamlandığında kütüphanesiyle, sergi salonuyla, konferans salonuyla çok daha işlevsel bir hal kazanacağını kaydetti. Salgın, deprem, ekonomik kriz gibi yıkıcı bir süreçten geçildiğini kaydeden Suntur, “TTB, tabip odalarımız, hekimler bu süreçte canla başla çalışarak ellerinden geleni yapmışlar, toplumun acılarını azaltmaya, yaralarını sarmaya çalışmışlardır” dedi.

Adana Tabip Odası ile Çukurova Belediyesi arasındaki işbirliğinin mimarlarından Dr. Haluk Uygur, üç milyon nüfusu olan bir kentte bir galeri olmamasının kabul edilemeyeceğini, çünkü kültür sanat merkezlerinin bir düşünme alanı olduğunu dile getirdi.

Aslı Selçuk, Adana’nın hem babası Turhan Selçuk hem de amcası İlhan Selçuk için önemli bir yer tuttuğunu belirterek her iki ismin Adana yaşamlarından kesitler aktardı.

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin ise on yıl önce göreve başladıklarında Çukurova’yı bir kültür sanat başkenti yapma hedefleri olduğunu, bu açılış ile hedefleri doğrultusunda önemli bir adım attıklarını ifade etti. Çetin, daha sonra belediye olarak bu alanda yaptıkları çalışmaları paylaştı.

Konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesildi ve davetliler Turhan Selçuk'un Söz Çizginin sergisi gezdi.