Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) çağrısıyla ülkenin dört bir yanından onbinlerce emekli, “Onurlu Yaşam, Hakça Paylaşım” sloganıyla 26 Mayıs 2024 günü Ankara Tandoğan Meydanı’nda düzenlenen Büyük Emekli Mitingi’nde buluştu. Mitinge Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Genel Sekreteri Dr. Vedat Bulut ve TTB Emekli Hekimler Kolu üyeleri de katılım sağladı.

Mitingden saatler öncesinde Tandoğan Meydanı’nı doldurmaya başlayan emekliler; “Onurlu Yaşam, Hakça Paylaşım”, “Emeklilikte Güvence, Gelirde Adalet”, “Emeklilikte Huzur”, “Emekliye İnsanca Yaşam Haktır” yazılı pankartlar ve dövizler taşıdı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşcıer’in açılış konuşması sonrası DİSK/Emekli-Sen, Birleşik Emekliler Sendikası, Tüm Emekliler Sendikası, Türkiye Emekliler ve EYT’liler Birliği adına sözler alındı. Emekli ev işçisi Aynur Teke’nin emekli kadınların sorunlarına dikkat çeken konuşmasının ardından, son olarak CHP Genel Başkanı Özgür Özel sahne aldı. “Ekonomik tercihler sizin kimin yanında olduğunuzu gösterir. Kemeri yoksula, emekliye, emekçiye sıktırıyorlar” diyen Özel; emeklilerin düşük gelir, güvence sorunları, kademe beklentisi gibi sorunlarından söz etti. Özel, emekliler için belirledikleri önerileri sıralayarak konuşmasını sonlandırdı.