Toplum ve Hekim Dergisi, 2018 yılının ilk sayısı ile okurlarıyla buluştu. “Dinin Siyasallaşması ve Sağlık” dosyasının ilk bölüm yazılarını içeren sayıda toplamda yedi yazı yer alıyor. Doç. Dr. Özlem Özkan ve Doç. Dr. Yücel Demirer tarafından dosya editörlüğü yapılan dosyada dinin siyasallaşmasının sağlık alanına ve sağlık hizmetlerine yansımaları irdeleniyor (Ayrıntı ve abonelik için http://www.ttb.org.tr/thnew/) .

Bu sayıyla birlikte Tabipleri Birliği (TTB) yayın organlarından Toplum ve Hekim Dergisi, Ocak 1978 tarihinde başladığı yayın hayatının 40 yılını geride bıraktı.  40 yıllık sürede 205 sayı ile okurlarıyla buluşan dergide bu süre içerisinde 2754 yazı yayımlandı. Dergi, 2011 yılından itibaren TÜBİTAK ULAKBİM, 2015 yılından itibaren ise Index Copernicus International indekslerinde yer aldı.

Derginin Hakem Kurulu’ndan yazısında 40.yıl ile ilgili aşağıdaki satırlara yer veriliyor:

“Okumakta olduğunuz 2018 yılının ilk sayısı, Toplum ve Hekim’e günümüzde emek veren bizlerin, sizlerle paylaşmaktan özel gurur duyduğu 40 yıllık tarihi sürecin bir göstergesi, ürünü. Sizlerin de tanıklığında bu tarihsel süreçte, Dergimizin organlarında görev alarak, mutfağında çalışarak yazılarını göndererek, eleştiri ve önerilerini ileterek, dizgisinden matbaadaki basımına kadar sizlere ulaştırabilmemiz için her türden emek veren dostlarımızı sevgi ve saygıyla anıyor, sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. İyi ki emeklerini ve katkılarını Toplum ve Hekim’den esirgemediler. Kolektif irade ve kolektif emek ile süreklilik sağlayarak ve kurumsallaşarak bugünlere hep birlikte ulaştık. Mutlu ve kıvançlıyız.”