Muğla’nın Datça ilçesinde Uluslararası Knidos Kültür ve Sanat Akademisi (UKKSA) tarafından bu yıl 11’incisi düzenlenen Knidos’un Sır’ı Sanat Festivali’nde Türk Tabipleri Birliği (TTB), Yaşam Boyu Onur Ödülü’ne layık görüldü. Festival kapsamında düzenlenen ödül törenine TTB Merkez Konseyi üyesi Prof. Dr. Rıza Hakan Erbay ve Muğla Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Mehmet Akarca katıldı.

Ödül töreninin açılış konuşmasını yapan UKKSA Sanat Yönetmeni Emine Özkarslıoğlu yaklaşık iki yıldır süren pandeminin toplumlar üzerinde büyük travmalar yarattığını, sanatın ise saygı ve birlikte yaşama temelinde bu travmaların atlatılmasında önemli bir unsur olduğunu ifade etti.

TTB Merkez Konseyi üyesi Prof. Dr. Rıza Hakan Erbay da Yaşam Boyu Onur Ödülü’nün takdim edilmesinin ardından bir konuşma yaptı. Datça’nın tarihsel süreçte sanata, felsefeye, bilime olan katkılarından ve kültürel zenginliğinden söz eden Erbay, “Sanat ve bilimin daha iyiyi, güzeli ve doğruyu bulma çabasındaki eserlerini biriktirmek, yeni eserler üretmek ve tarih boyunca üretilenlere sahip çıkmak çabasının, bir parçası olduğumuz büyük insanlık kültürünün yaşamdaki kaosa bir düzen getirme yaklaşımı olduğunu görürüz” dedi. Erbay, ödülü iki yıla yakın süredir hakları layıkıyla karşılanmasa da hastalanma ve hayatlarını kaybetme pahasına hiç tereddüt etmeden mesleklerinin gereğini yapan sağlık çalışanları adına aldığının altını çizdi.

Törende TTB’nin yanı sıra toplum sağlığını önceleyen pandemi politikalarından dolayı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine karşı mücadeledeki emeklerinden dolayı Uçan Süpürge Vakfı, çağdaş Türk kültürünün tanıtımı için gösterdikleri çabadan dolayı yazar Nedim Gürsel ile gazeteciler Serhan Asker ve Esmer Alev Ekebaş da Yaşam Boyu Onur Ödülü’ne layık görüldü.

Etkinlik, opera sanatçıları Birgül Su Ariç ve Mehmet Ariç’in konseri ile sona erdi.