Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi İkinci Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman ve Merkez Konseyi üyeleri Dr. Şeyhmus Gökalp ile Dr. Ayfer Horasan bugün (2 Şubat 2018) günü gerçekleştirilen Savcılık görüşmesinin ardından adli kontrol kaydıyla serbest bırakıldılar.

Serbest bırakılmalarının ardından avukatları ve aileleriyle beraber TTB’ye gelen Adıyaman, Gökalp ve Horasan, burada gözaltı sürecinden beri TTB’nin yanında olan milletvekilleri, sendika, meslek ve sivil toplum örgütü temsilcileri, hekimler ve sağlık çalışanları tarafından çiçeklerle karşılandı.

Burada yapılan açıklamada konuşan Prof. Dr. Sinan Adıyaman, bu süreçte TTB’nin yanında olan ve destek veren tüm kurum, kuruluş ve kişilere çok teşekkür etti. Adıyaman şöyle konuştu:

“Biz hekimlik görevimizi yaptık. Bundan sonra da hekimlik görevimizi yapmaya devam edeceğiz. Her zaman ve her zaman yaşamdan yana olacağız. Halen başkanımız ve genel sekreterimiz dahil olmak üzere sekiz arkadaşımız içerde şu anda. Hala orada bekletiliyorlar. Bir an önce yanımıza gelmelerini istiyoruz. Gönül isterdi ki bugün onlar da bizimle beraber olsunlar şu anda burada ama olmadı. Biz biraz da amaçlı olarak bekletildiklerini düşünüyoruz. Bunu protesto ediyoruz. Onların da bir an önce yanımızda olmalarını istiyoruz. Bu arada iki öğretim üyesi arkadaşımız açığa alınmış üniversite yönetimi tarafından. Bunu da kesinlikle protesto ediyoruz.”

Açıklamamızı açıkladık

Şeyhmus Gökalp da, başta aileleri olmak üzere bu süreçte yanlarında olan herkese çok teşekkür etti. Gökalp, “Sürecimiz tamamlanmadan, iki öğretim üyesi arkadaşımız ve ben ihraç edildik, açığa alındık. Yargılamanın sonuçlanması gerekirdi. Bunu da kamuoyunun değerlendirmesine sunuyoruz. İçerideki arkadaşlarımızın bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz” diye konuştu. Gökalp, Savcılık soruşturmasında kendilerine neler sorulduğu yönündeki bir soru üzerine “Açıklamamızı açıkladık” yanıtını verdi.

Dr. Ayfer Horasan da, “İnsanlığın var olduğu andan itibaren var olan bir mesleği icra ediyoruz. Hekimiz, hekimlik yapıyoruz. Hekim olarak da barıştan, kardeşlikten yana olan tutumumuzu ve bundaki ısrarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.