Türk Tabipleri Birliği (TTB), Şubat 2023 depremlerinin birinci yıldönümünde Türkiye’nin dört bir yanından gelen aktivistleri ile birlikte deprem bölgesindeki dayanışma ziyaretlerine 6 Şubat 2024 günü Hatay ve Adana’da devam etti.

TTB heyeti, gün içinde aile sağlığı merkezlerini ziyaret ederek birinci basamak sağlık hizmeti veren kurumların ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik dayanışma kampanyası kapsamında temin edilen malzemeleri teslim etti. Heyet ayrıca Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Defne Devlet hastanelerine de ziyaretler düzenledi. Ziyaretlerde hekimler/sağlık emekçiler ile yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri üzerine görüş alışverişinde bulunuldu, buff ve scrubs dağıtımı yapıldı.

Heyet, 6 Şubat 2023 günü ilk depremin yaşandığı saat olan 04.17’de Yunus Emre Parkı’nda yapılan anma etkinliğine katıldı. Anma etkinliği için TTB-SES Deprem Koordinasyon Merkezi’nden parka bir yürüyüş yapıldı. Saatler 04.17'yi gösterdiğinde 105 saniyelik saygı duruşunda bulunuldu. Basın açıklamasının okunmasının ardından “Unutmak yok, affetmek yok, helalleşmek yok!” sloganı eşliğinde Asi Nehri'ne karanfiller bırakıldı. Adıyaman, Şanlıurfa, Diyarbakır illerinde de 04.17’de anma etkinlikleri düzenlendi, yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşunda bulunuldu.

Öğle saatlerinde TTB-SES Deprem Koordinasyon Merkezi’nde Deprem 1. Yıl Raporu’nun açıklanmasının ardından TTB ve Hatay Tabip Odası ile dayanışma içinde deprem bölgesindeki çalışmalara katkı verenlere plaketleri takdim edildi.

TTB heyeti, öğleden sonra ise Emek ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla yapılan anma etkinliğine katıldı. Anma etkinliği için Maksim Atatürk Parkı’ndan Saray Caddesi’ne bir yürüyüş yapıldı, ardından basın açıklaması düzenlendi.

Heyet son olarak Adana’ya geçerek Adana Tabip Odası’nın ev sahipliğinde hekimlerle bir araya geldi.