Türk Tabipleri Birliği (TTB) İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Kolu, Zonguldak Kilimli İlçesi Askeri Tepe-Dağyolu mevkiinde bulunan maden ocağında 21 Kasım 2018 günü meydana gelen patlamaya ilişkin ön inceleme raporu hazırladı.

İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Kolu raporda, maden ocağında kömür çıkarma işlemi amacıyla muhtemelen patlatma çalışması sonucu, yerin 70-100 metre arasında ve girişe yaklaşık 250 metre uzaklıkta yaşanan yoğun metan gazı sıkışması, patlaması ve sonrasında açığa çıkan zehirli gazlara bağlı olarak, 2 işçinin yaralandığı, 3 işçinin ise yaşamını kaybettiği belirlemelerine yer verdi.

Ön inceleme raporunda aktarılan tespitler şöyle:

  • Yaralanan işçilerden Evren Cinemre ve Adem Alibaş vücudunda yaygın yanıklarla ve çeşitli yerlerinde yaralanma ile sağ olarak çıkarılarak, Atatürk Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alınırlarken, Uğur Göktaş, Kenan Çavuş ve Hasan Gençtürk ise yaşamlarını kaybetti.
  • TTK tahliyesi ekibinden de 5 kişi gaza maruziyet sonucu ortaya çıkan şikâyetleri sonucunda Zonguldak, Düzce ve Sakarya hastanelerinde tedavi altına alındılar.
  • Yaralıların, 22.11.2018 günü itibariyle tedavileri devam sürüyor.
  • Patlamanın olduğu maden ocağı kaçak ocak tabir edilen bir işletme olup, ruhsatı bulunmuyor. İşçilerin sigortasız oldukları bilgisine ulaşılmış olup kaçak işletmenin tahmin edileceği gibi İşyeri Hekimi ve İş Güvenliği  Uzmanları da bulunmuyor.
  • Olayla ilgili soruşturma devam ediyor. Ocak sahibi olduğu iddiasıyla bir kişi tutuklandı.