Türk Tabipleri Birliği yayını Toplum ve Hekim, Elsevier Yayınevi tarafından 2004 yılında oluşturulan kapsamlı, multidisipliner, özet ve atıf veritabanı SCOPUS’a kabul edildi. Tıp, sağlık bilimleri, sosyal bilimler, fen bilimleri, teknoloji gibi farklı disiplinleri içeren veritabanı, geniş bir hakemli dergi profili içeriyor. Atıf indeksi olarak önemli indeksler arasında yer alan SCOPUS, ülkemizde de başta TÜBİTAK ve üniversiteler olmak üzere akademik kurumlar tarafından yaygın olarak kullanılıyor.

Veritabanına alınan dergiler belirlenmiş kriterlere göre bir değerlendirmeden geçiriliyor. Bu değerlendirme kriterleri arasında bazı teknik kriterler, dergi politikası, derginin saygınlığı, yayın sürekliliği, erişilebilirlik gibi başlıklar yer alıyor.

SCOPUS, Toplum ve Hekim’in yer aldığı dördüncü indeks olma özelliğini taşıyor. Hatırlanacağı gibi Toplum ve Hekim, 2011 yılından bu yana TÜBİTAK ULAKBİM İndeksi’nde, 2015’ten bu yana Copernicus Uluslararası İndeksi’nde, 2022’den bu yana da EBSCO Uluslararası İndeksi’nde yer alıyor.

Yayın hayatına 1978 yılında başlayan Toplum ve Hekim, pandemi sürecinde yenilenen internet sayfası ile 46 yıllık makale arşivini de erişime açtı. Bu süre içerisinde yayımlanan tüm sayı ve makalelerin tam metnine internet sayfasından ulaşılabiliyor.

Toplum ve Hekim internet sayfasına https://www.belgelik.dr.tr/ToplumHekim adresinden erişilebilir. Sayfada abonelik bilgilerine ulaşmak da mümkün.