Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, TTB Merkez Konseyi’nin görevden alınması talebiyle açılan davanın 7'nci duruşması öncesinde Sol Parti, Türkiye Komünist Partisi (TKP) ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara İl Başkanlığı ile görüşme gerçekleştirdi.

28 Kasım 2023 tarihinde gerçekleştirilen görüşmelerde TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Şebnem Korur Fincancı, TTB Merkez Konseyi Genel Sekreteri Dr. Vedat Bulut ve TTB Merkez Konseyi üyesi Dr. Onur Naci Karahancı’dan oluşan heyet; Sol Parti Genel Merkezi’nde Sol Parti Başkanlar Kurulu üyeleri İlknur Başer, Önder İşleyen ve İsmail Hakkı Tombul ile bir araya geldi.

Sol Parti’deki görüşmenin ardından TTB heyeti; siyasi parti ziyaretleri çerçevesinde CHP Ankara İl Başkanlığını ziyaret ederek CHP Ankara İl Başkanı Ümit Erkol ve il yöneticileri ile görüştü.

TKP Genel Merkezi’ndeki görüşmede ise Bulut ve Karahancı’dan oluşan TTB heyeti; TKP Merkez Komite üyesi Cansu Oba ve Merkez Yürütme Kurulu üyeleri Erhan Nalçacı ve Özkan Öztaş ile bir araya geldi.

Gerçekleştirilen görüşmelerde Türkiye’nin karşı karşıya bırakıldığı hukuksuzlaştırma ve anayasasızlaştırma süreci üzerine değerlendirmelerde bulunulurken TTB heyeti; TTB Merkez Konseyi’nin görevden alınması talebiyle açılan dava hakkında parti yöneticilerine bilgi verdi. Sol Parti, TKP ve CHP Ankara İl Başkanlığı yöneticileri ise TTB’ye desteklerini ileterek dava sürecinin takipçisi olacaklarını dile getirdi.

Yargı alanındaki son gelişmeler ve siyasi baskıların da ele alındığı görüşmelerde, sağlık emekçilerinin yürüttüğü hak mücadeleleri ile dayanışmanın önemi vurgulandı.