Türk Tabipleri Birliği olarak öncelikle Türkiye’nin birçok yerinde başlayan ve doğanın, bireylerin, toplumun ve geçim araçlarının zarar gördüğü yangınlarda yaşamını yitirenlerimizin yakınlarına başsağlığı ve sabır; yaralananlarımıza da acil şifalar diliyoruz.

Muğla Orman Yangını Hızlı Değerlendirme Raporu, 2 Ağustos 2021 tarihinde yangın alanına giden Türk Tabipleri Birliği ve Muğla Tabip Odası üyeleri tarafından hazırlanmıştır. Devam eden günlerde sürece dair değerlendirme raporu ve ayrıntılı rapor ayrıca paylaşılacaktır.

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından verilen bilgilere göre; 29 Temmuz 2021 tarihinde Muğla ili Marmaris ilçesi Armutalan ve İçmeler mahalleleri, Milas ilçesi Kuyucak mahallesi ve Köyceğiz Asartepe bölgelerinde ormanlık alanda yangınlar meydana gelmiştir. Yine AFAD tarafından verilen bilgilere göre; Muğla ili genelinde meydana gelen yangınlarda 1 yurttaşımız hayatını kaybetmiş, 49 yurttaşımız da yaralanmıştır.

Yangınların aşırı sıcak, kuru hava ve rüzgârın etkisiyle kısa sürede yayıldığı belirtilmiş ve halen kontrol altına alınamamıştır. Etkilenen nüfus hakkında kesin bilgiye ulaşamamak ile birlikte tahliye edilen bölgedeki insanların barınma sorununun an itibariyle yakınları, kaymakamlık, belediye gibi kurumlar tarafından giderildiği; Menteşe ilçesinde 2.000, Milas ilçesinde 168 ve Marmaris ilçesinde 25 kişi kapasiteli alanların hazırlanıldığı öğrenilmiştir. AFAD tarafından verilen bilgilere göre Muğla İl genelinde meydana gelen yangınlar nedeni ile 56 trafoda elektrik kesintileri meydana gelmiştir.

Sağlık hizmeti sunumuyla ilgili bir aksama yaşanmadığı tarafımıza iletilmiştir. Ancak içinden geçtiğimiz pandemi süreci nedeniyle yangın bölgelerinin tümünde aşı tedariki ve saklanmasının; yangına müdahale eden ekiplerin salgına karşı olabildiğince korunması için en uygun önlemlerin alınmasının çok önemli olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz. Orman yangınları tüm canlıların sağlığını doğrudan olumsuz etkileyen ciddi bir ekoloji ve halk sağlığı sorunudur; sağlığın tüm bileşenleri hassasiyetle takip edilmelidir.

Marmaris Devlet Hastanesi’ne başvuran sayısının raporun hazırlandığı güne kadar 286 olduğu belirtilmiştir. 283 taburcu edilirken, diğer başvurulardan bir tanesinin kafa travması ve diğerinin ise femur kırığı nedeniyle tedavilerinin devam ettiği, yanık nedeniyle başvuran bir kişinin de İzmir’e sevk edildiği bildirilmiştir. Yangın söndürme çalışmasına gönüllü destek veren bir yurttaşımız, ilk gün hayatını kaybetmiştir. Ayaktan tedavi edilen yurttaşlarımızın çoğunun başvuru nedeni, yanık yaralanmalarıdır. Turunç Aile Sağlığı Merkezi’nin (ASM) kriz koordinasyon merkezine dönüştürülmesi nedeniyle hizmet veremediği, diğer tüm sağlık kurumlarının çalışmaya devam ettiği belirtilmiştir. Aşılamada aksama olmaması için diğer ASM’lerin, hastanelerin ve gezici mobil ekiplerin çalışma yürüttükleri belirtilmiştir.

Yangın nedeniyle kaybettiklerimizin yakınlarına bir kez daha sabır ve başsağlığı; yaralılara acil şifalar dileriz.

Türk Tabipleri Birliği Olağandışı Durumlarda Sağlık Hizmetleri Kolu

Muğla Tabip Odası