Sağlık camiasını üzüntüye boğan sağlıkta şiddet olayları tüm hızıyla devam etmektedir.

Bursa’da Kestel Devlet Hastanesi acil servisinde görevli Dr. İlknur Çelik, 4 Haziran 2017 tarihinde görevi başında hasta yakınları tarafından sözlü ve fiziksel şiddete maruz kalmıştır. Tedavisini yaptığı çocuğun ismini barkoda yanlış girdiği gerekçesiyle hasta yakınları tarafından tartaklanan, tekme tokat dövülen ve makasla saldırıya uğrayan meslektaşımız Dr. İlknur Çelik’in girişimleri sayesinde, saldırganın tutuklandığı öğrenilmiştir. Türk Tabipleri Birliği ve Bursa Tabip Odası yöneticileri Dr. İlknur Çelik ile görüşerek geçmiş olsun dileklerini ve desteklerini belirtmişlerdir. Yılda 110 milyon başvurunun olduğu acil servislerde yaşanan şiddet olaylarının temelinde, hükümetin uyguladığı sağlık politikaları bulunmaktadır.

İkinci darp haberi ise Mersin’den gelmiştir. 5 Haziran 2017 tarihinde Mersin İlimizin Toroslar İlçesi Halkkent Aile Sağlığı Merkezinde çalışan meslektaşımız Dr. Ahmet Öztürk, baskı ve dayatmayla rapor almak isteyen bir vatandaş tarafından görevi başında darp edilmiştir. Ağır ve tehlikeli işler için gerekli işe giriş raporu talep eden söz konusu kişi, bu tür bir rapor hazırlamanın kendi yetki ve sorumluluğunda olmadığını belirten Dr. Ahmet Öztürk’ü, kesici alet kullanılarak darp etmiştir. Türk Tabipleri Birliği ve Mersin Tabip Odası yöneticileri, meslektaşımız Dr. Ahmet Öztürk’e geçmiş olsun dileklerinde bulunarak her konuda destek olacaklarını belirtmişlerdir.

Mersin ve Bursa’da peş peşe yaşanan darp olayları, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin ulaştığı boyutu bütün vahametiyle gözler önüne sermektedir. Şiddet gören arkadaşlarımızın bir an önce sağlıklarına kavuşmalarını diliyor ve yürütecekleri adli sürecin yakından takipçisi olacağımızı belirtmek istiyoruz.

Önleyicilik ve koruyuculuk işlevinin sağlanarak sağlık çalışanlarına yönelik şiddete asla hoşgörü gösterilmeyeceği, aksine şiddet suçlarının mutlaka cezalandırılacağı düşüncesinin oluşturulması için, Türk Tabipleri Birliği tarafından hazırlanan “Sağlıkta Şiddet Yasa Tasarısı” önerisi bir an önce TBMM’de görüşülerek yasalaşmalıdır.

Sağlık alanını ticarileştiren, sağlık çalışanlarını güvenliksiz ortamlarda, performansa dayalı olarak gece gündüz demeden çalıştırıp her türlü şiddete maruz bırakan sağlık politikalarından bir an önce vazgeçilmesini talep ediyoruz.

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi