Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Cizre Temsilcisi ve Şırnak Tabip Odası eski başkanı Dr. Serdar Küni’nin, doğrudan mesleki uygulamalarına dayandırılan soyut iddialar ile suçlandığı davanın ikinci duruşması 24 Nisan 2017 Pazartesi günü Şırnak 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleştirildi. Mahkeme, “terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek” iddiasıyla 4 yıl 2 ay hapis cezası alan Küni’nin tahliyesine karar verdi. Küni’nin avukatları kararı istinaf mahkemesine taşıyacak.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 19 Ekim 2016’da gözaltına alınarak tutuklanan Küni, duruşmaya tutuklu bulunduğu Şanlıurfa F Tipi Cezaevi’nden SEGBİS yolu ile katıldı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) İkinci Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, TTB Merkez Konseyi üyesi Dr. Ayfer Horasan ve TİHV Genel Sekreteri Dr. Metin Bakkalcı’nın yanı sıra Diyarbakır ve Mardin Tabip odaları, SES Şırnak ve Diyarbakır Şubelerinden temsilciler, Şırnak, Diyarbakır ve Ankara Barosu’ndan avukatlar da duruşmaya destek verdi.

Duruşmayı uluslararası hekim ve insan hakları örgütlerinden de çok sayıda temsilci izledi. İnsan Hakları İçin Hekimler Örgütü (PHR) adına Christine Mehta, REDRESS Direktörü Carla Ferstman, Stockholm İşkence Gören Mülteciler İçin Kızılhaç Merkezi adına Per Stadig, Norveç Helsinki Komitesi Başkan Yardımcısı Gunnar M. Ekelove-Slydal, Almanya Tabipleri Birliği ve Nükleer Savaşın Önlenmesi için Uluslararası Hekimler Örgütü Almanya adına Ernst Ludwig Iskenius, Nükleer Savaşın Önlenmesi için Uluslararası Hekimler Örgütü Avrupa adına Barbara Neppert ve Uluslararası Savaş Karşıtları (WRI) ve La Transicionera adına Andreas Speck bu isimler arasında yer aldı.