Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi (TTB), cezaevlerinde sürdürülen açlık grevlerinin sonlandırılmasının ardından, açlık grevini bırakanların yeniden beslenmeye geçişinde dikkat edilmesi gereken hususları açıkladı.

TTB'den yapılan açıklamada, açlık grevini bırakanların kaybettikleri besin maddelerinin yerine konması ve sağlıklı bir biçimde normal beslenmeye geçmesinin belirli kuralları gerektirdiği hatırlatılarak, ilgili belgelerin tabip odaları aracılığıyla açlık grevlerinin yapıldığı cezaevlerine gönderildiği belirtildi.

Açıklamada, cezaevi yönetimlerinin, beslenme ve tedavi protokollerini içeren belgelerdeki yaklaşımın hayata geçirilmesi için cezaevi hekimiyle işbirliği içinde olmasının ve beslenmeye uygun gıdaları temin etmesinin önemli olduğu vurgulandı.

 

TTB Merkez Konseyi'nin açıklaması aşağıdadır:

Kamuoyuna,

Bugün itibarıyla cezaevlerinde sürdürülen açlık grevlerinin sonlandırıldığı öğrenilmiştir. Açlık grevlerini bırakanların kaybettikleri besin maddelerinin yerine konması ve sağlıklı bir biçimde normal beslenmeye geçiş belli kuralları gerektirmektedir. Türk Tabipleri Birliği olarak, açlık grevi yapanlarda yeniden beslenmeye geçişte dikkat edilmesi gereken özellikleri içeren belgeleri cezaevlerine ve mahpusların sevk edildikleri hastanelere odalarımız aracılığıyla gönderdik.

Cezaevi yönetimlerinin, beslenme ve tedavi protokollerini içeren belgelerdeki yaklaşımın hayata geçirilmesi için cezaevi hekimleriyle işbirliği içinde olması ve beslenmeye uygun gıdaları temin etmesi önemlidir.

Söz konusu belgelere aşağıdaki bağlantılardan da ulaşılabilir.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

1. Açlık Grevi Sonlandırma Tedavisi Önerileri Basit Algoritma

https://www.ttb.org.tr/menu_goster.php?Guid=0d065973-76a0-11e7-9986-54b29146220c

2. Açlık Grevi Yapmış Hastada Tedavi Yaklaşım Protokolü

http://www.ttb.org.tr/kutuphane/tedaviyaklasim.pdf