Toplum ve Hekim dergisi 2016 yılının 5. sayısını okuyucularıyla buluşturdu. Bu sayıda, bir önceki sayıda başlayan Evrimsel Tıp dosyası yazıları devam ediyor. İlk bölümde olduğu gibi dosya editörlüğü Prof. Dr. Ergi Deniz ÖZSOY, Prof. Dr. Battal ÇIPLAK ve Prof. Dr. Cem TERZİ tarafından yapılan bu sayıda evrimsel tıpla ilgili 12 yazı bulunuyor. Dosya kapsamında farklı hastalıkların evrimsel tıp açısından irdelendiği yazıların yanında tıp eğitiminde evrimsel tıbbın yeri ve ülke deneyimlerinin paylaşıldığı yazılar da yer alıyor.

Dergide yer alan yazılardan biri, Durham Üniversitesi Antropoloji Bölümü Evrimsel Antropoloji Araştırma Grubu’ndan Prof. Sarah ELTON tarafından Toplum ve Hekim için yazılmış olma özelliğini taşıyor. Günümüzün popüler diyet türlerinden birini ve aşırı işlenmiş gıdaları “Uyumsuzluk mu? Kitle Pazarlaması mı? Taş Devri Diyetleri, Sanayileşme ve Aşırı İşlem Görmüş Gıdalar” başlıklı yazısında evrimsel tıp perspektifi ile ele alan Elton Türkiye’ye dair de önemli saptamalarda bulunuyor.

Toplum ve Hekim’in bu sayısındaki yazıların özetlerine derginin http://www.ttb.org.tr/thnew/  adresindeki web sayfasından ulaşılabiliyor. Ayrıca dergiyi edinme ve abonelik koşullarına dair bilgi de bu sayfada yer alıyor.