Son zamanlarda hekimlikle ilgili uygulamaların yer aldığı dizi film, film, vb. televizyon ve medya yayınlarında hekimlerin ve sağlık çalışanlarının itibarsızlaştırılması, senaryolarda şiddet, zorbalık gibi hekimlerin mesleki bağımsızlığını kesintiye uğratan sahnelerin yer alması, bu gibi durumların toplumda hekimler ve sağlık çalışanlarının mesleki değerini ve önemini geriletecek riskleri taşıması, senaryolarda yer alan tıbbi hataların toplumda sağlıkla ilgili konularda yanlış algı ve kanının oluşmasına katkı sağlaması gibi durumlarla karşı karşıya kalmaktayız.

Show TV’de yayımlanan “Cesur Yürek” adlı dizinin bir bölümünde, acil bir ameliyat esnasında hekimlerin silahla tehdit edildiği, hakaret edildiği, darp edildiği, küçük düşürüldüğü bir sahneye yer verilmiş olması bunun son dönemdeki bir örneğini oluşturmaktadır.

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin her geçen gün arttığı, meslektaşlarımızın canına, fiziksel ve ruhsal sağlığına mal olduğu bir ortamda, bu gibi sahnelerin sağlıkta şiddeti tırmandıracağı açıktır. Bu vahim tabloya katkıda bulunan televizyon ve medya yayınlarının yapımcılarını ve bu yayınları yayımlayan ve meslektaşlarımızın yoğun tepkilerine neden olan kanalların yönetimini bu konuda sorumlu davranmaya ve sağlık çalışanlarından özür dilemeye davet ediyoruz.

Cesur Yürek dizisinde yer alan hekime şiddet görüntüleri nedeniyle Show TV ve dizi yapımcılarına yazı yazılmış, şiddetin yarattığı toplumsal sonuçları göz ardı eden dizinin yayından kaldırılması ve bundan sonraki yapım ve yayın hayatlarında gerekli duyarlılıkları göstermeleri beklentimiz iletilmiştir. Aynı zamanda Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na başvuru yapılarak yayıncılık ilkelerini ihlal eden medya hizmet sağlayıcısı hakkında idari para ve tedbir yaptırımları uygulanması talep edilmiştir.

Konunun takipçisi olacağımızı ve sağlıkta şiddet ile mücadelemizi her geçen gün güçlendirerek sürdüreceğimizi meslektaşlarımıza ve kamuoyuna duyururuz.

Türk Tabipleri Birliği
Merkez Konseyi

RTÜK'e yapılan başvuru için tıklayınız.

Show TV'ye gönderilen yazı için tıklayınız.

Yapımcı firmaya gönderilen yazı için tıklayınız.