TTB, DİSK, KESK ve TMMOB başkanları ve yöneticilerinden oluşan bir heyet, 23 Kasım 2016 tarihinde, göçük nedeniyle 16 işçinin toprak altında kaldığı Siirt’in Şirvan ilçesindeki bakır madenine bir ziyaret gerçekleştirdi. Heyette TTB’yi temsilen TTB Başkanı Dr. Raşit Tükel, TTB Merkez Konseyi Üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp, Siirt Tabip Odası Başkanı Dr. Ekrem Bilek yer aldı.

Heyet, toprak altında kalan ve arama çalışmaları sürdürülen maden işçilerinin aileleri, AFAD başkanı Mehmet Halis Bilden, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Orhan Yeğin ve Ciner Grup yetkilisi ile görüşmeler yaptı.

Arama ve kurtarma çalışmaları sırasında, o ana kadar, 7 işçinin cansız bedenine ulaşılmıştı. Madende toprak altında kalan 9 işçi için ise arama çalışmaları devam ediyordu.

Yapılan incelemelerde madende üretimin kurallara uygun yapılmadığı yönünde bir izlenim elde edildi. Siirt Tabip Odası’nın konuyla ilgili rapor çalışması devam ediyor. TTB, DİSK, KESK ve TMMOB tarafından hazırlanacak ortak rapor ise, önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılacak.

Göçük bölgesinde yapılan incelemelerin ardından, TTB ve KESK başkanları ve yöneticileri  maden göçüğünde yaşamını yitiren 19 yaşındaki Sedat Bulut'un Siirt’te taziye evine ziyarette bulundu.