TTB Merkez Konseyi, 29 Ekim 2016 tarihinde yayımlanan 675 sayılı OHAL Kanun Hükmünde Kararnamesi (KHK) ile ilgili açıklama yaptı. 

 

CADI AVI DEVAM EDİYOR! KAMUDAN BİR GECEDE YAPILAN HUKUKSUZ İHRAÇLARI KABUL ETMİYORUZ

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında kamuda başlatılan kapsamlı ihraçlar ve açığa alma uygulamaları, 29 Ekim 2016 tarihinde yayımlanan 675 sayılı kanun hükmündeki kararname (KHK) ile bir kıyıma dönüşmüştür. Darbe girişimi ile uzaktan yakından ilgisi olmayan onlarca hekimin işlerine son verilmiştir. 

675 sayılı KHK ile işine son verilen çok sayıda hekim ve sağlık çalışanı arkadaşlarımız, iyi hekimlik için çaba gösteren, tüm hukuksuzluklara karşı demokrasi, barış, insan hakları, sağlık hakkı ve demokratik üniversite mücadelesi veren kişilerdir. Siyasi iktidar arkadaşlarımızın darbe girişimiyle yakından uzaktan bir ilişkisi olmadığını çok iyi bilmektedir. Ancak, iktidarın bu uygulamayla sağlık alanında ve üniversitelerde kendisi için dikensiz gül bahçesi istediği çok açıktır.

TTB’li hekimler baskılara, antidemokratik uygulamalara karşı hiçbir zaman boyun eğmemişlerdir. Bugün de bu antidemokratik uygulamalara, sağlık alanındaki hukuksuzluğa boyun eğmeyeceklerdir.

TTB Merkez Konseyi olarak bu hukuksuz ihraçları kabul etmiyor,  arkadaşlarımızın bir an önce işlerine dönmelerini talep ediyor ve demokratik bir Türkiye’nin oluşumu için mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz.

Türk Tabipleri Birliği
Merkez Konseyi