Amerikan Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Akademisi Uluslararası Bilim İnsanı Ödülü, 2000-2008 yılları arasında üç dönem TTB Yüksek Onur Kurulu üyeliği yapan Prof. Dr. Bahar Gökler'e verildi.

Amerikan Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Akademisi Dr. Ülkü Ülgür Uluslararası Bilim İnsanı Ödülü’ne (American Academy of Child and Adolescent Psychiatry Ülkü Ülgür, MD., International Scholar Award) bu yıl Türkiye'den Prof. Dr. Bahar Gökler uygun görüldü.

Amerikan Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Akademisi’nin ilk uluslararası ödülü olan ve iki yılda bir verilen "Dr. Ülkü Ülgür Uluslararası Bilim İnsanı" ödülü, elli yılı aşkın süredir ABD'de çocuk ve ergen psikiyatrisi alanında çalışmalarını sürdüren ve bu alanda uluslararası bir lider olarak tanınan Dr. Ülkü Ülgür öncülüğünde başlatılmıştı. Ödül, dünyanın çeşitli ülkelerinde çocuk ve ergen ruh sağlığı alanına önemli katkılar sağlamış olan çocuk ve ergen psikiyatristlerine veriliyor.

“Çocuk psikiyatrisinde örnek alınacak uluslararası bir lider”

"Çocuk psikiyatrisinde örnek alınacak uluslararası bir lider" olarak bu yılki ödüle layık görülen Prof. Dr. Bahar Gökler, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatrisi Anabilim Dalı emekli öğretim üyesi. 1995-2011 yılları arasında Anabilim Dalı Başkanlığı görevini yürüten Gökler, Türkiye’de çocuk ve ergen psikiyatrisinin ayrı bir uzmanlık alanı olarak tanınması ve üniversitelerde özerk bir anabilim dalı haline gelmesine öncülük etti. Gökler, Türkiye'de Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Yeterlilik Kurulu’nun kurulmasını sağladı ve Çocuk ve Gençlik Ruh Sağlığı Derneği Yeterlilik Kurulu’nun ve bu kurula bağlı Eğitim Komisyonu’nun iki dönem başkanlığını yaptı.

2000-2008 yılları arasında üç dönem Türk Tabipleri Birliği Yüksek Onur Kurulu üyeliği yapan Prof. Dr. Bahar Gökler, iki dönem boyunca Avrupa Tıp Uzmanları Birliği (UEMS) Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi / Psikoterapisi Birimi’nin Türkiye temsilciliğini yürüttü. Gökler, Türkiye Çocuk İstismarını ve İhmalini Önleme Derneği ve Ankara Psikodrama Derneği gibi çeşitli meslek örgütlerinde başkanlık yapıyor.

Türk Tabipleri Birliği olarak, Prof. Dr. Bahar Gökler'i kutluyoruz.