TTB yayınlarından Toplum ve Hekim’in yeni sayısı çıktı. Dergi 2016 yılının dördüncü sayısında “Evrimsel Tıp” başlıklı dosyası ile okurlarla buluşuyor.

İki sayıdan oluşan dosyanın editörlüğünü Doç. Dr. Ergi Deniz ÖZSOY, Prof. Dr. Battal ÇIPLAK ve Prof. Dr. Cem TERZİ yapıyor.

Dosya editörleri dünyada “evrimsel tıp” alanında yaşanan gelişmelere ve tıp eğitimi müfredatlarında yaygınlaşmasına dair gelişmeleri özetleyerek bu alanda çalışan uzmanların “insan genom çalışmalarından elde edilen yeni bilgilerle evrimsel düşünce birleştiğinde insan vücuduna yepyeni bir gözle bakılabileceğini, bunun için ise evrimsel tıbbın, hekimleri güçlü bir evrimsel perspektif sahibi yapabilmek için tıp eğitiminin içine yerleşmesi gerektiğini” ifade ettiğini belirterek evrimsel tıbbın evrimsel biyoloji temel bilimini tıp ve halk sağlığı alanlarının kullanımına sunduğuna, böylelikle canlıya ve yaşama bütüncül bakış sağlandığını, genetik ve ekoloji ilişkisi kurulduğunu, dünyadaki tüm canlılar ile insanların yakın ilişkisini anlamanın ve araştırmanın mümkün olduğunu ve yeni disiplinler arası alanlar oluştuğunu ifade ediyorlar.

Biri bu alanda çalışan önemli bilim insanlarının makalesinin çevirisi olan 9 yazının paylaşıldığı dosyanın ikinci bölümü de önümüzdeki aylarda yayımlanacak.

Toplum ve Hekim’in bu sayısındaki yazıların özetlerine derginin http://www.ttb.org.tr/thnew/  adresindeki web sayfasından ulaşılabiliyor. Ayrıca dergiyi edinme ve abonelik koşullarına dair bilgi de bu sayfada yer alıyor.