Karaman’daki Ensar Vakfı’na ait evlerde kalan çocuklara yönelik cinsel istismar davası 20 Nisan 2016 tarihinde Karaman Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleştirildi. Duruşmaya TTB adına Merkez Konseyi üyesi Doç. Dr. Deniz Erdoğdu katıldı.

Duruşmayı, TTB, KESK-Eğitim Sen, TMMOB, Eğitim İş temsilcilerinin yanı sıra, Türkiye Barolar Birliği, Ankara Barosu ve çeşitli il Barolarından çok sayıda avukat, Ankara Kadın Platformu, Haziran Hareketi, çeşitli sivil toplum örgütü, meslek ve demokratik kitle örgütü temsilcisi izledi. Duruşma öncesinde Karaman Adliyesi önünde basın açıklamaları ve protestolar gerçekleştirildi.

TTB’nin ve ilgili pek çok çocuk örgütünün davaya müdahillik talebi kabul edilmedi. Buna karşın olaylarda sorumluluğu olan Ensar Vakfı ve Kaimder’in “mağdur” sıfatıyla müdahil kabul edilmesi tepkilere yol açtı.

Duruşma sonunda, sanığa toplam 508 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Buna karşın, yurt açma yetkisi olmayan vakıfların bu yurtları nasıl açtığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın buraları niye denetlemediği soruları ortada duruyor. Çocuklara yönelik cinsel istismarın önlenebilmesi için, suçluların cezalandırılması, sorumluluğu olan tüm yetkililerin yargılanması ve cezasız kalmaması gerekiyor.