TTB yayınlarından Toplum ve Hekim’in yeni sayısı yayımlandı. 2016 yılının ilk sayısı olma özelliğindeki sayıda dosya konusu “Yaşamın Son Döneminde Sağlık Hizmetleri” başlığını taşıyor. Yoğun bakımda yatan hastaların akut gereksinimleri yanında kronik nitelikli hastalıklarda uygun ağrı tedavisi, uzun sureli palyatif bakım, ölümün tıpsallaştırılması, boşuna tedavi, hasta yakınlarının gereksinimleri gibi sorun başlıklarını içeren yaşamın son dönemi çok çeşitli sağlık hizmetlerini içeren ve gerektiren bir dönemi oluşturuyor.

Dosya editörlüğü Prof. Dr. Murat Civaner tarafından yapılan bu özel sayıda üçü belge niteliğinde 11 yazı yer alıyor. Bu yazılar arasında Türk Yoğun Bakım Derneği, Türk Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Derneği ve Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği’nin konuyla ilgili görüşleri de yer alıyor.

Toplum ve Hekim’in “Yaşamın Son Döneminde Sağlık Hizmetleri” dosyasında yer alan yazıların özetlerine derginin http://www.ttb.org.tr/thnew/  adresindeki web sayfasından ulaşabilir, ayrıca dergiyi edinme ve abonelik koşullarına dair bilgi bulabilirsiniz.