TTB Merkez Konseyi üyesi Dr. Hüseyin Demirdizen ve İstanbul Tabip Odası’ndan Dr. Şengül Kılıç, 29 Şubat 2016 Pazartesi günü, Artvin Cerattepe halkına destek vermek ve kentte görev yapan hekim ve sağlık çalışanlarıyla görüşmek üzere Artvin Cerattepe’ye ziyarette bulundu.

Artvin Devlet Hastanesi Başhekimi ve hastanede görev yapan hekimler ile görüşen heyet, olaylar sırasında çok sayıda yurttaşın gazdan etkilenerek hastaneye başvurduğu, güvenlik güçlerinden kaçmaya çalışırken yüksekten düşme sonucu ayakları kırılan bir kadının ilk müdahalesinin ve müşahedesinin ardından sevk edildiği bilgisini aldı.

Aile Sağlığı Merkezi’nde görevli hekim ve sağlık personeli ile de görüşen heyete, bir aile hekiminin araba plakasının Cerattepe’de tespit edildiği gerekçesiyle hakkında Savcılık tarafından soruşturma başlatıldığı bilgisi iletildi.

Heyet ayrıca, Yeşil Artvin Derneği Başkan ve Yönetim Kurulu üyeleriyle de bir görüşme gerçekleştirdi. Barışçıl bir şekilde hukuka, doğaya, sularına, topraklarına sahip çıkarken karşılaştıkları orantısız şiddet ve kendilerine yönelik itibarsızlaştırma söylemlerinden duydukları rahatsızlığı dile getiren dernek temsilcileri, 20 yılı aşkın süredir yürüttükleri mücadeleden vazgeçmeyeceklerini, bu konuda tüm Artvin halkı olarak Murgul'un başına gelenlerin Artvin'in hatta tüm doğu kara denizin başına gelmesine sessiz kalmayacaklarını, çocuklarına daha güzel ve yaşanılası bir Artvin bırakabilmek için dün olduğu gibi bugün de mücadelede kararlı olduklarını dile getirdiler.

TTB Heyeti ziyaret sonrası yaptığı değerlendirmede, gerek ziyaret sırasında paylaşılan bilgilerden, gerekse de hazırlanan raporların içeriklerinden Artvin ve havzasında toprak yapısının özellikleri dolayısıyla göçük ve heyelan riski yanında, toprağın içerdiği altın, bakır, gümüş yanında cıva, siyanür ve diğer ağır metaller nedeniyle bölgede madencilik ve sağlıklı bir yaşamın birlikte olamayacağı kanısının yaygın olduğu tespitini aktardı. TTB Heyeti, Artvin halkının sağlıklı bir çevrede güven içinde yaşamak için yürüttüğü mücadeleyi desteklediğini bildirdi.