TTB, DİSK, KESK ve TMMOB, İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda düzenledikleri bir etkinlikle, 12 Ocak günü meydana gelen patlamada yaşamını yitirenleri ve son aylarda benzer katliamlarda tüm yaşamını yitirenleri andı.

18 Ocak 2016 Pazartesi günü saat 15.00'te düzenlenen törende saygı duruşunun ardından DİSK Genel Başkanı Kani Beko, KESK Genel Başkanı Lami Özgen, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı ve TTB İkinci Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel birer konuşma yaparak katliamı kınadılar.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, “Bu katliam şebekeleri ve ona güç veren odaklar bilmelidir ki eşitlik, özgürlük, barış, kardeşlik ve demokrasi mücadelemizi yok edecek bir bomba imal edilmemiştir” dedi. Beko “Biz inadına birlikte yaşamak, birlikte yaşatmak için mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, Diyarbakır, Suruç ve Ankara katliamlarında da görüldüğü gibi  “IŞİD’in bombalarından medet umanlar” bulunduğunun altını çizerken, TMMOB Genel Başkanı Mehmet Soğancı da, “Katliamı gerçekleştiren, örtbas etmeye çalışan her türlü yapıyı şiddetle lanetliyorum” diye konuştu.

TTB İkinci Başkanı Raşit Tükel de, “Ülkemizdeki şiddet ortamı, çatışmacı dil, bütün bu katliamların sorumlularının ortaya çıkarılmaması, sorumluların hesap vermemesi giderek artan çatışmalara ve yeni katliamlara yol açıyor” dedi.

Konuşmaların ardından katliamın yaşandığı yere kırmızı karanfiller bırakıldı.