Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve İstanbul Tabip Odası’nın (İTO) çağrısıyla 14 Mart Tıp Bayramı Haftası’nda yapılan geleneksel Hekim Yürüyüşü, bu yıl 19 Mart 2023 günü depremlerde yaşamını yitiren hekimler, sağlık emekçileri ve tüm canlar için Sessiz Yürüyüş olarak yapıldı.

Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde bir araya gelen hekimler ve sağlık emekçileri, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Giderlerse gitsinler” sözüne atıfla “Ya gitseydik! Hekimler değil, bu enkazın sorumluları gidecek” ve “Sağlık kurumları ayakta kalsın, insanlık ayakta kalsın” pankartları ile yürüdü. Yürüyüşte depremde yaşamını yitiren hekimlerin adlarının yazılı olduğu siyah dövizler de taşındı.

Kadıköy İskele Meydanı’nda ilk olarak depremlerde yaşamını yitiren hekimler, sağlık emekçileri ve tüm canlar için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

TTB Merkez Konseyi Genel Sekreteri Dr. Vedat Bulut; önce pandemi, şimdi de deprem nedeniyle uzun süredir 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutlayamadıklarını belirtti ve yaşamını yitirenleri anarak söze başladı. Rant politikalarının ölümlerin başlıca sebebi olduğunu kaydeden Bulut, “Sağlığı özelleştirmek nasıl sağlığımızı bozuyorsa; imarı beton baronlarına vermek de onbinlerin ölümü ile sonuçlanıyor. Depremin ardından selde de çok iyi gördük ki; bu afetleri felakete dönüştüren siyasi beceriksizliktir. Bu nedenle acımız değil, öfkemiz de büyük!” diye konuştu.

İTO Başkanı Dr. Nergis Erdoğan; deprem sonrası TTB’nin çağrısıyla ülkenin dört bir yanından binlerce hekimin çok ses, tek yürek ile deprem bölgesine koştuğunu ifade etti ve “Şimdi bakıp diyoruz ki; ey halkım, ya gitseydik? Nice olurdu halimiz? Hekimler her koşulda çalışmaya hazır bir meslek grubudur. Deprem bölgesinde de yakınlarını kaybetmiş birçok hekim dönüp çalışmaya devam etmiştir” dedi. Beklenen Marmara depremine atıf yapan Erdoğan, İstanbul’da tüm sağlık kurumlarının bina güvenliği açısından acilen değerlendirilmesi, gereken ekonomik-teknik destek ile depreme dayanıklı hale getirilmesi ve taşıma planlarının sağlık emekçilerinin de görüşü alınarak yürütülmesi çağrısı yaptı.

Konuşmaların ardından depremde yaşamını yitirenler için Atatürk Anıtı’na kırmızı karanfiller bırakıldı.