Meslek örgütümüzün üyesi ve Toplum ve Hekim dergimizin Editörü Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, barış talebini içeren bir bir basın açıklaması gerekçe gösterilerek 9 Şubat 2018 günü sabaha karşı evi basılıp gözaltına alındı ve 17.02.2018 günü tutuklandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının 2018/32589 numaralı hazırlık soruşturması halen sonlandırılmadı ve hakkında henüz bir iddianame düzenlenip dava açılmadı.

Öte yandan Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’nun tutuklanmasından kısa bir süre sonra, 6 Mart günü annesi Saliha Hamzaoğlu (80) Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırıldı ve 5 Nisan günü beyin ameliyatına alındı. O günden bu yana da Yoğun Bakım servisinde yatmakta, yaşının da getirdiği bir dizi sağlık sorunuyla boğuşmakta ve hayati tehlikesi devam etmektedir.

5 Nisan 2018 günü soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı tarafından Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’nun serbest bırakılması talep edilmesine rağmen Sulh Ceza Hakimi tarafından bu talep reddedildi. Cumhuriyet Savcısı tarafından bu karara da itiraz edildi, ama Hamzaoğlu yönünden alışılmadık bir uygulama ile bu talep reddedildi.

Neticede, bir basın açıklaması nedeniyle tutuklanan ve bizatihi Soruşturma Savcısının tahliyesini talep ettiği Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’nun tutukluluğu hala devam etmekte ve hayati tehlikesi devam eden annesini görmesi, yanında olmasına dahi imkan verilmemektedir.

Bu koşulda Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’nun bir basın açıklaması nedeniyle zaten haksız olarak tutuklanması şimdi artık hiçbir çağda, hiçbir rejimde, hiçbir vicdanın kabul etmeyeceği gayriinsani bir cezaya dönüşmüş bulunmaktadır.

PROF. DR. ONUR HAMZAOĞLU DERHAL SERBEST BIRAKILMALIDIR!

TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ
MERKEZ KONSEYİ