Avrupa Hekimler Daimi Komitesi (CPME) önceki dönem Başkanı Dr. Jacques de Haller, 2016-2018 dönemi Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyelerinin, "Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur" başlıklı basın açıklaması nedeniyle yargılandıkları davanın 3 Mayıs 2019 Cuma günü Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleştirilecek karar duruşması öncesinde, TTB’ye destek amacıyla Türkiye’ye geldi. 

Dr. Jacques de Haller, CPME ve Dünya Tabipler Birliği (WMA) adına konuyla ilgili kısa bir açıklama yaptı. TTB’nin duruşunun; tıp etiğinin herşeyin üzerinde olduğunu, mesleki özerkliğin ve bağımsızlığın bütün zamanlarda savunulması gereken bir öncelik olduğunu bütün dünyaya gösterdiğini belirten Haller, “Siz doğru olanı yaptınız ve umarım ki bu yarın tasdik edilecektir. Tıp mesleğine yönelik hayranlık duyulacak derecedeki bu özveriniz dolayısıyla teşekkür ediyoruz. Bu zor zamanlarınızda sizinleyiz, yalnız değilsiniz!” 

Dr. Jacques de Haller, WMA Genel Sekreteri Dr. Otmar Kloiber ile birlikte davanın 20 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilen önceki duruşmasına da, TTB’ye destek amacıyla katılmıştı. 

De Haller’in mesajı şöyle:

Değerli meslektaşlarım,

Bu akşam, sizin bu zor zamanlarınızda Avrupa Hekimler Daimi Komitesi’nin (CPME) ve Dünya Tabipler Birliği’nin (WMA) desteğini ifade etmek üzere burada olmak benim için bir onurdur. 

Sizin duruşunuz, bütün dünyaya tıp etiğinin biz hekimler için herşeyin üzerinde olduğunu gösterdiği, ilkelerimize gerçek bağlılığı en güçlü şekilde hatırlattığı, mesleki özerkliğin, bağımsızlığın ve özgür şekilde konuşabilmenin bizim için her zaman bütün enerjimizle savunacağımız bir öncelik olduğunu gösteren onurlu bir duruştur. 

Siz doğru olanı yaptınız ve umarım ki bu yarın tasdik edilecektir. 

Tıp mesleğine yönelik hayranlık duyulacak derecedeki bu özveriniz dolayısıyla teşekkür ediyoruz, bu zor zamanlarınızda sizinleyiz, yalnız değilsiniz!

Jacques de Haller 

Mesajın orijinali şöyle: 

Dear Colleagues,

It is my honor to be here with you tonight, to express support from CPME and WMA in the difficult moments you are experiencing.

Your engagement is the honor of the medıcal professıon, showing the world that ethics stand above all for us, that we have the strongest determination to remain true to our principles, to our autonomy, to freedom  -  to speak out freely about health is a privilege we will always defend with all our energy.

You have done right and I dearly hope that this will be aknowledged tomorrow, at last.

Thank you for your admırable commitment to medicine  -  we are with you in these difficult times. You are not alone!

Jacques de Haller