Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK) “Gelirde Adalet, Vergide Adalet” sloganıyla 13 Kasım 2023 günü İstanbul Kadıköy’den başlattığı yürüyüş, 17 Kasım 2023 günü Ankara Ulus Meydanı’ndaki basın açıklaması ile sona erdi.

Emek-meslek örgütlerinin, demokratik kitle örgütlerinin, siyasi partilerin destek verdiği açıklamaya Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Genel Sekreteri Dr. Vedat Bulut katıldı. 127 gündür direnişte olan DİSK/Lastik-İş üyesi Coming Kablo işçileri de pankartları ve talepleriyle alandaydı.

Basın açıklamasında konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu; yaşanan ekonomik krize bağlı olarak enflasyonun tırmandığını, vergi yükünün arttığını, ücretlerin ve alım gücünün her geçen gün düştüğünü, cumhuriyetin ikinci yüzyılında tarihin en büyük bölüşüm kriziyle karşı karşıya olunduğunu söyledi. Asgari ücretin yoksulluk sınırının dörtte birine denk düştüğüne dikkat çeken Çerkezoğlu, “Biz çalışıyoruz, bir üretiyoruz ve hakkımız olanı istiyoruz. Hakkımız olanı alana kadar da mücadele edeceğiz. Artık işçinin, emekçinin, emeklinin, halkın cebine bakmaktan vazgeçin. Etrafınıza, o rekorlar kıran şirketlerinize, Kur Korumalı Mevduat’tan milyonlar kazananlara bakın. Çekin elinizi soframızdan, çocuğumuzun geleceğinden” diye konuştu.