Dünya Tabipler Birliği (World Medical Association - WMA) ve Avrupa Hekimler Daimi Komitesi (Standing Committee of European Doctors - CPME), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis’e mektup göndererek, Türkiye ve Yunanistan sınırında yaşanan insani krizin acilen çözülmesi için uluslararası insan hakları hukukuna saygı göstermeye ve acilen ortak tutum belirlemeye çağırdı. Türkiyeli ve Yunan yetkililere yapılan çağrı, WMA ve CPME tarafından 10 Mart 2020 tarihinde yapılan basın açıklamasıyla da kamuoyuna duyuruldu.

Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) “Edirne’de Mültecilerin Durumu ve İzlem Raporu”nu değerlendiren DTB ve CPME, Türkiye-Yunanistan sınırındaki insani krizin giderek artmasından derin kaygı duyduklarını açıkladı.

WMA Başkanı Dr. Miguel R. Jorge ve CPME Başkanı Prof.Dr. Frank Ulrich Montgomery’nin imzalarıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderilen mektupta, “Biz hekimler olarak Türkiye-Yunanistan sınırındaki insani krizin giderek artmasından derin kaygı duyuyoruz. İlgili tüm yetkilileri sınır bölgesindeki her kişinin insan haklarının korunmasını güvence altına almaya çağırıyoruz. Bunu başarmak için, aynı zamanda yanlış bilgilerin yayılmasına ve göçmenlerin politik görüşmeler için araçlaştırılmasına karşı durmak da gerekmektedir. Tüm tarafları uluslararası insan hakları hukukuna saygı göstermeye ve acilen bir ortak tutum belirlemeye yönelik olarak çalışmaya çağırıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Yunanistan Başbakanı Mitsotakis'e gönderilen mektupta ise ek olarak "en savunmasız durumdaki göçmenlerin, özellikle de çocukların daha fazla şiddetten korunmaları için acilen önlem alınmalı" denildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderilen mektup için tıklayınız.

DTB ve CPME’nin ortak basın açıklaması için tıklayınız.