Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) “Aşı Tüm Canlıların Ortak Değeridir” başlıklı aşı değerlendirmesi üzerine Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’ya hitaben bir mektup göndermiştir.

Mektubunda TTB açıklamasını ilgiyle okuduğunu ve başlıktaki teze tümüyle katıldığını ifade eden Yerhov, Rusya’daki Gamaleya Merkezi’nce geliştirilen ve “Sputnik V” olarak da bilinen “Gam-Kovid-Vak” aşısının da değerlendirilmesi gerektiğini belirtmiştir.

TTB COVID-19 İzleme Kurulu dünyada paylaşılan bilimsel metinler üzerinden değerlendirmelerini yapmaktadır ve uluslararası bilimsel metinlerde “Sputnik V” aşısına ayrıntılı yer verilmediği görülmektedir.

Rusya Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov’a göstermiş oldukları bilimsel hassasiyet için teşekkür ediyoruz. “Sputnik V” aşısı ve dünyada COVID-19 pandemisi ile ilgili görüş alışverişinde bulunmak üzere TTB Merkez Konseyi ve TTB COVID-19 İzleme Kurulu adına randevu talebinde bulunduk.

TTB Merkez Konseyi ve TTB COVID-19 İzleme Kurulu olarak Rusya Büyükelçiliği ile 20 Ocak 2021 Çarşamba günü bir araya geleceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.