Türk Tabipleri Birliği (TTB) Tıp Öğrencileri Kolu (TÖK) ve gençlik örgütleri; Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi beşinci sınıf öğrencisi Elif Zamir Khan’ın yurt odasında yaşamına son vermesi üzerine 31 Ekim 2023 günü Hacettepe Üniversitesi Sıhhiye Yerleşkesi’nde bir basın açıklaması düzenledi.

Basın açıklamasında “İntihar değil, bu bir cinayet”, “Yaşamak, yaşatmak istiyoruz”, “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz”, “Savaşa değil, eğitime bütçe”, “Umut biziz, karanlık günleri def edeceğiz” yazılı dövizler taşındı. TTB Merkez Konseyi Genel Sekreteri Dr. Vedat Bulut ve Merkez Konseyi üyesi Dr. Ahmet Karer Yurtdaş'ın katıldığı açıklamaya sağlık emek-meslek örgütlerinin temsilcileri ile milletvekilleri de destek verdi.

Basın açıklamasında ilk sözü alan TÖK üyesi Helin Çakır; üniversitelerdeki intiharların münferit olmadığını, son iki haftada dört üniversite öğrencisinin yaşamlarına son verdiğini söyledi. Çakır, “Bizler tıp fakültelerinde henüz okurken stresten saçlarımızın beyazlamasına, antidepresanlara, sağlıklı barınma ve beslenme koşullarından yoksun olmaya, geleceksizliğe, güvencesizliğe mahkum değiliz. O yüzden buradayız. Öfkemizle, isyanımızla alanlardayız” dedi.

Hacettepe Üniversitesi öğrencisi Çağla Çakır ise cezasızlık politikalarına tepki gösterdi. Çakır, “Günlerdir sokakta olan bizler; kaybettiğimiz tüm arkadaşlarımızın hesabını sorana kadar meydanlarda, kampüslerde, yurtlarda sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

TÖK üyesi Eren Töre tarafından okunan ortak açıklama şöyle:

Bir Kişi Daha Eksilmeyeceğiz!

Geçtiğimiz iki haftada Eskişehir’de iki, Çanakkale’de bir arkadaşımız intihar etti. Bartın’da bir arkadaşımız intihar girişiminde bulundu. Aydın’da Zeren Ertaş KYK’nin ihmali sonucu öldürüldü. Geçtiğimiz iki yılda Hacettepe Üniversitesi yurdunda kalan iki arkadaşımız hayatını kaybetti. Hemşirelik öğrencisi Hasan Can Çoban rektörlüğün ihmalleri yüzünden öldürüldü. Dün akşam ise tıp öğrencisi Elif Zamir Khan yaşamına son verdi.

Bizler intiharların bir halk sağlığı sorunu olduğunu biliyoruz. Gençlerin geleceksizlik ve güvencesizlik yüzünden, yoksulluk yüzünden, AKP yüzünden intihar ettiklerini biliyoruz. Okumaya çalıştığımız kentlerde barınamıyoruz, nitelikli beslenemiyoruz. Baskı ve mobbing ile inşa ettiğiniz düzeninizde yaşayamıyoruz.

Rektörlüğe soruyoruz: Öğrencilerin her hareketini kameralarla takip eden, bütün demokratik alanlarını gasp eden, en ufak bir sözünde soruşturmalarla sindirmeye çalışan sizler; soruşturma açmak için bizlere bu kadar kolay ulaşabiliyorken psikolojik danışma birimlerinizle neden bizlere ulaşamıyorsunuz? İnsanları sağaltmak için yemin etmiş olan bizler sağlıklı değilken, şifa dağıtmamızı nasıl bekleyebiliyorsunuz?

Stajdan staja koşturduğunuz, emeğini sömürdüğünüz, mesai saatlerine hapsettiğiniz öğrencilerden fazlasıyız ve sağlıksızlık üreten düzeninize başkaldırıyoruz.

Susmayacağız, korkmayacağız! Bizi yüz yüze bıraktığınız karanlığa karşı beraber mücadele edeceğiz.

Yaşamak ve yaşatmak için birlikte mücadele edeceğiz.

Türk Tabipleri Birliği Tıp Öğrencileri Kolu

Gençlik Örgütleri