Türk Tabipleri Birliği (TTB) Pandemi Çalışma Grubu’nun haftada bir kez yayımladığı “Pandemide Merak Ettiklerimiz” programının 30’uncusuna Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Nurdan Köktürk konuk oldu.

COVID-19 akut döneminin ardından hastalığın bir kısım belirtilerinin bazı hastalarda devam ettiğini kaydeden Köktürk, dört haftalık COVID-19 döneminden sonra başlayan süreci post-COVID olarak adlandırdıklarını belirtti. Bu dönemin de erken ve uzun olarak ikiye ayrıldığını kaydeden Köktürk, erken dönemin dört hafta ile üç ay arasındaki süreci kapsadığını; üç aydan sonraki sürecin ise uzun dönem olduğunu söyledi. Köktürk, halsizlik, yorgunluk, nefes darlığı, bazı bilişsel bozukluklar, anksiyete ve depresyonun COVID-19 geçirmiş hastalarda görülmesinin post-COVID için önemli belirtiler sayılabileceğini iletti.

Konuşmasında post-COVID için uygulanan tedavi yöntemlerinden de bahseden Köktürk, belirtilere bağlı olarak tedavi yöntemlerinin farklılaşabileceğini ancak her Post-COVID hastasının fiziksel egzersizlere, rehabilitasyon programına ve psikolojik desteğe ihtiyacı olabileceğini ileri sürdü. COVID-19’un ağır geçmesinin post-COVID için risk teşkil ettiğini belirten Köktürk, hastanın yaşını, diyabet, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), kalp hastalıklarını; bakteriyel enfeksiyonları, uzun süreli kortizon kullanımını da risk unsurları arasında sıraladı.

Köktürk, COVID-19’un atlatılmasından sonra hastalara iyi ve dengeli beslenmelerini, bağışıklık sistemini güçlendirici doğal vitaminler almalarını ve kasları yeniden güçlendirecek fiziksel aktiviteleri önerdi. Konuşmasının sonunda Köktürk, COVID-19 sonrası tedbirlerin elden bırakılmamasına; maske, mesafe, temizlik kurallarına dikkat edilmesine ve aşı olmanın gerektiğine vurgu yaptı.

Nurdan Köktürk, konuşmasında şu konuların altını çizdi:

  • Hastalığın öncesi ve sonrasında tedbirlere dikkat edilmeli, mutlaka aşı olunmalı.
  • Post-COVID’in belirtileri ciddiye alınmalı.
  • Obezite, hem COVID-19 hem de post-COVID için önemli riskler içermektedir. Obezite sorunu yaşayanların bir an önce diyete başlamaları gerekir.
  • Hastalığın ardından dengeli ve düzenli beslenme, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve fiziksel aktiviteler çok önemlidir.
  • COVID-19 sonrası zatürre olanların post-COVID döneminde sağlık kuruluşlarında başvurması ve kontrolden geçmeleri gerekmektedir.