‘Barış’ talep eden basın açıklaması nedeniyle yaklaşık 6 aydır tutuklu bulunan ve 19 Temmuz 2018 tarihinde Ankara Adliyesi 11. Ağır Ceza Mahkeme Salonu’nda ilk duruşması görülecek olan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Toplum ve Hekim Dergisi Editörü Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’na bir destek de CHP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu ve HDP İstanbul Milletvekili Gazeteci Ahmet Şık’tan geldi.

Milletvekilleri Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu ve Ahmet Şık, 16 Temmuz 2018 tarihinde TTB’nde ortak bir basın toplantısı düzenleyerek, “Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu serbest bırakılsın” çağrısında bulundular.

Onur Hamzaoğlu’na Özgürlük Haftası
TTB Merkez Konseyi Genel Sekreteri Bülent Nazım Yılmaz basın toplantısında yaptığı konuşmada, bu haftayı Onur Hamzaoğlu’na özgürlük haftası olarak ilan ettiklerini duyurarak şunları söyledi: “Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu sıradan bir öğretim üyesi değildir. Toplumun dertlerini dert edinmiş bir halk sağlığı profesörüdür. Onur Hamzaoğlu demokrasi mücadelesinin içerisinde ise bir tarafında mutlaka halk sağlığı söz konusudur. Eğer Onur Hamzaoğlu barış diyorsa, bu savaşın halk sağlığı sorunu olması ile ilgilidir ve barış önemli bir halk sağlığı talebidir.” 
Bülent Nazım Yılmaz konuşmasında, milletvekillerine verdikleri destek için teşekkür ederek, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da TTB’nin barıştan, özgürlükten, demokrasiden yana tavrını net bir şekilde ifade edeceğini vurguladı.

Bilimsel çalışmalar cezalandırılamaz
Onur Hamzaoğlu’nun bir an önce aramızda olmasını temenni ederek sözlerine başlayan CHP Milletvekili Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu ise şöyle konuştu: “Üniversitede genç meslektaşlarım yakınırlardı, ‘Kimse bizi takdir etmiyor’ derlerdi. ‘Takdir beklemeyin, Çünkü bilimsel araştırma takdir için yapılmaz.’ derdim. Önemli olan bilimsel araştırma yaptık diye birilerinin bizi cezalandırmamasıdır. Bu görüşüm zaman içinde farklı şekilde kanıtlandı. Bunun en tipik örneği ise Onur Hamzaoğlu’dur. Onur Hamzaoğlu dendiği zaman Dilovası akla gelir. Onur Hamzaoğlu Dilovası Raporu’nu hazırlayarak, mesleğinin gereğini, yerine getirmiş, onurlu, haysiyetli davranmıştır. Üniversitelerde görevini yapmamak soruşturma konusu olmazken, görevini yapmak soruşturma konusu olabiliyor. 1 Eylül 2016’dan itibaren anayasal kavramlar çarpıtıldı. KHK’leri anayasaya aykırı bir biçimde çıkarmaya karar kılmış iseniz bunları yürürlüğe koymaktan da geri durmazsınız. Onur, ben ve benim gibi binlerce kişi anayasaya aykırı, hukuken yok hükmünde olan kararnamelerin mağduru durumundadır. Onur Hamzaoğlu’nun barışa destek verdiği için tutuklaması, Anayasa’ya, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne ve adil yargılama hakkına aykırıdır. Hamzaoğulu’nun duruşmanın akabinde serbest bırakılmasını temenni ediyorum.”

Ahmet Şık’tan haysiyet daveti

HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık ise konuşmasında, liyakatin değil biatın, hakikatin değil yalanın hüküm sürdüğü rejimlerde, faşizmde ve diktatörlüklerde her ne yaşanıyorsa Türkiye’de de onların yaşandığını vurgulayarak şunları söyledi: “Korkuyu ve ibret dalgasını büyütmek için birilerinin tutuklanması gerekiyor. Bu bildiriden yola çıkarak da Onur Hamzaoğlu ve arkadaşları tutuklandı. Bu insanlar aynaya hiç mi bakmıyor? O yargı mensuplarından bahsediyorum. Çocuklarına iyi insan olmayı nasıl öğretiyorlar? Kendiyle hiç mi yüzleşmiyorlar? Sadece kendileri gibi insanlarla mı bir araya geliyorlar? Sadece onlarla mı sosyalleşiyorlar? Gece ya da gündüz başını yastığa koyduğunda nasıl uyuyabiliyorlar? Bu ülke aklını kaybetti ama şimdi vicdanını da kaybetti. Vicdanını kaybeden insanda haysiyet olmaz.”
Yargı mensuplarını, medyayı ve siyaseti haysiyetli olmaya davet eden Şık, son olarak seçimlerin karanlık sonuçlarına rağmen laikliğe, hukukun üstünlüğüne inanan, demokrasinin ve barışın bu ülkede yerleşik ve yaygın kılınması için mücadele eden insanlar olarak bir araya gelmenin önemine ve dayanışmaya vurgu yaptı.