Çankaya Belediyesi, pandemi döneminde yurttaşların salgını en az etki ve en az can kaybıyla atlatması için mücadele eden ve bu uğurda yaşamını yitiren sağlık çalışanlarını anmak amacıyla Ankara Yukarı Öveçler Mahallesi’nde “Sağlıkçılar Parkı” adını verdiği parkın açılışını gerçekleştirdi.

Parkın açılış etkinliğine TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, TTB Merkez Konseyi Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Bulut, TTB 2018-2020 Dönemi Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ali Karakoç, Ankara Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Muharrem Baytemür, Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Haydar Candokuyan, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, CHP Ankara milletvekilleri Gamze Taşçıer ve Levent Gök, CHP Çankaya İlçe Başkanı Fahri Yıldırım, Saadet Partisi Çankaya İlçe Başkanı İlhan Kaya ve çok sayıda mahalleli katıldı.

Açılışta ilk sözü alan Alper Taşdelen sağlık çalışanlarının mücadelesi ve anısını ölümsüz kılmak amacıyla, TTB’nin önerisiyle “Sağlıkçılar Parkı”nı açtıklarını söyledi. Taşdelen, bu dönemde tüm sağlık çalışanlarının mücadelesinin çok anlamlı olduğunu belirterek Çankaya’da yürüttükleri yeşil alan çalışmalarından bilgiler verdi.

Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı da pandemi döneminde başlıca risk grubunda yer alan tüm sağlık çalışanlarının çok zor koşullar altında mücadele ettiğini, 12 Kasım itibariyle 63’ü hekim 147 sağlık çalışanının bu mücadele sonucunda yaşamını yitirdiğini ifade etti. TTB’nin hem toplumda bir farkındalık yaratmak hem de sağlık çalışanlarının karşı karşıya olduğu tehditleri görünür kılmak amacıyla bir kampanya başlattığını aktaran Korur Fincancı, “Biz tükenirsek, sağlık çalışanları tükenirse toplum tükenir diyoruz. O yüzden sağlık çalışanlarına destek vererek yitirdiğimiz sağlık çalışanlarının anıları ile yolumuzu aydınlattığı için Çankaya Belediyesi’ne teşekkür ediyoruz” dedi.

Kurdele kesiminin ardından açılış etkinliği sona erdi.