İlhan Diken Mezopotamya Halk Sağlığı Günleri-3’e Davet

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Üyeliği, Diyarbakır Tabip Odası Başkanlığı, Toplum ve Hekim Dergisi Hakem Kurulu üyeliği yapmış, yaşamı boyunca onurlu duruşu, zor zamanlarda barışın ve hekimlik değerlerinin savunucusu olduğuna tanıklık ettiğimiz mücadele arkadaşımız Dr. İlhan Diken, 9 yıl önce geçirdiği kalp krizi sonucu erken yaşta aramızdan ayrıldı. 

Ülkenin çözüm bekleyen tüm sorunlarını kendi dışındaki herkese ve her şeye bağlayan bir yönetim anlayışı nedeniyle doğal bir afet olan deprem büyük ve trajik bir felakete dönüştü. Şubat 2023 depremlerinde binlerce insanımız hayatını kaybederken milyonlarca yurttaş barınma olanağından yoksun kalarak yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kaldı. Deprem sonrası tanıklık ettiğimiz üzere, acısını feryada dönüştürenlerin anlatımı ile ilk müdahale, arama-kurtarma ve yardımlar her noktaya aynı şekilde ulaş(tırıl)madı. 

Depremleri üreten fay hatlarında olduğu gibi bu topraklarda farklılıkların yoğun temas yüzeylerinden kaynaklanan “Toplumsal Fay Hatları” da bulunmaktadır. Bu fay hatlarındaki gerilimden kaynaklanan toplumsal travmaların tanığıyız.  

Felakete dönüşen depremi ve toplumsal fay hatlarından kaynaklanan travmaları hep birlikte konuşmak üzere 3. İlhan Diken Mezopotamya Halk Sağlığı Günleri’nin temasını “Fay Hatları Üzerinde Yaşamak’’ olarak belirledik. Ayrıntılı programını daha sonra paylaşacağımız ve 24-26 Kasım 2023 tarihleri arasında Diyarbakır’da gerçekleştireceğimiz etkinliğimize tüm dostlarımız davetlidir.

Düzenleme Kurulu

Programın tamamı için tıklayın.