e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

1 Ocak 2003  Sayı: 96

 

 

8. Tıpta Uzmanlık Eğitimi Kurultayı'nda uzman hekim gereksiniminin planlanması kararlaştırıldı
Uzmanlık derneklerine görev

1_a.gif (5458 bytes)TTB-UDKK ve Ankara Tabip Odası’nca düzenlenen 8. Tıpta Uzmanlık Eğitimi Kurultayı’nda, uzmanlık eğitiminin sorunları değerlendirildi ve Sağlık Bakanlığı’nca çıkarılan “Tıpta Uzmanlık Tüzüğü”ndeki eksiklikler ele alındı.8. Tıpta Uzmanlık Eğitimi Kurultayı 30 Kasım-1 Aralık 2002 tarihlerinde Hacettepe Üniversitesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Kurultayda, uzmanlık derneklerine “Türkiye’de uzman hekim gereksiniminin planlanması” görevi verildi.


Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, Tıp Dünyası'nın sorularını yanıtladı
"Politikamıza göre düzenleme yapacağız"

2_a.gif (8233 bytes)Sağlık Bakanı Akdağ, bütçe olanakları fırsat verdikçe, sağlık çalışanlarının daha iyi ücret alabilmesi için çalışacağını söyledi. Akdağ, Osman Durmuş döneminde yaşama geçirilen pekçok uygulama ile ilgili olarak 2 ay sonra daha net konuşabileceğini, hepsini tek tek gözden geçirip “kendi politikalarına göre” düzenlemeler yapacaklarını kaydetti.


Sağlık çalışanlarının öncelikleri için etkin bir program yürütülmesi benimsendi
"Çözüm olanaklı"

23-24 Kasım 2002 tarihlerinde toplanan TTB Olağanüstü Büyük Kongresi, sorunların ertelenemeyeceğini vurgulayarak, en etkin çalışmanın yürütülmesi kararlılığı ile başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere, hükümet ile müzakere süreçlerinde ısrarlı olunacağını açıkladı.


Ömür Hastanesi çalışanlarından suç duyurusu
"İkinci Jet Fadıl"

İstanbul Göztepe Ömür Hastanesi’nde çalışan 125 kişi, yaklaşık 6 aydır maaş alamadıkları gerekçesiyle hastanenin ortağı Ali Ülker hakkında suç duyurusunda bulundu.


Onbinlerce savaş karşıtı Abide-i Hürriyet Meydanı'nda biraraya geldi
"Onlara Irak, Bize Yakın"

4_a.gif (5110 bytes)TTB, DİSK, Türk-İş, KESK, TMMOB, Greenpeace ve İstanbul Sosyal Forumu Girişimi’nce düzenlenen eyleme 172 kuruluş destek verdi. İstanbul, Kocaeli, Tekirdağ Tabip Odaları’nın da katıldığı eylemde, onbinler, olası Irak saldırısı nedeniyle ABD’yi ve harekat hazırlıklarını protesto etti.


TTB'den açıklama
"İşkencenin önlenmesindeki içtenlik yoksunluğu"

TTB, Limter-İş Sendikası Eğitim Uzmanı Süleyman Yeter’e işkence uygulayanların beraat etmesine tepki gösterdi. TTB, tek cezalandırılanın Yeter’in işkence sonucu öldüğünün tıbbi tespitini yaptığı için görevinden alınan Prof. Dr. Fincancı olduğunu açıkladı.


Yorumsuz


"Hayata Dönüş" operasyonu 2. yılını doldurdu
Açlık grevleri hala sürüyor

6_a.gif (7844 bytes)F tipi cezaevlerine karşı sürdürülen açlık grevlerine son verme gerekçesiyle 20 cezaevinde eşzamanlı olarak başlatılan “Hayata Dönüş” operasyonunun üzerinden 2 yıl geçti. Aradan geçen zaman, “yaşam kurtarmak” ve “açlık grevlerine son vermek” gerekçeleriyle yapılan operasyonun, gerçekte bu amacından ne kadar uzakta olduğunu ortaya koydu.


TTB Merkez Konseyi üyeleri Sağlık Bakanı ile görüştü


Tabip odaları insan hakları gününü kutladı

Güney illeri 17 Kasım'da toplandı

Toplum ve Hekim Dergisi'nin 5. sayısı çıktı

Sosyalizm ve Sağlık Sempozyumu

2003 yılı A ve B tipi kurs takvimleri belirlendi

Yeni şişede eski şarap

8_a.gif (3467 bytes)Bu yazıyı, yeni Sağlık Bakanı’nın çeşitli basın organları aracılığıyla dile getirdiği görüşleri nedeniyle yazma gereği duyuyorum. Bunlar hep “yeni hükümetin, yeni dönemin, yeni Bakanın, yeni politikaları” başlığıyla sunuldular. Dolayısıyla, şimdilik, politikaların içeriğinden önce, bu “yeni”nin analiz edilmesinin gerekli olduğunu hissediyorum.


"Aşıda dışa bağımlılık tehlikeli"

9_a.gif (5782 bytes)Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Feride Saçaklıoğlu, 1980 sonrasının bilinen özelleştirme anlayışı içerisinde Türkiye’de ulusal aşı üretiminin “siyasi irade” tarafından önlendiğini ve giderek ithalata ağırlık verildiğini söyledi. Mikroorganizmaların biyoterör amacıyla kullanımının söz konusu olduğu  bir dönemde, aşıların da en önemli korunma araçları olduğuna dikkat çeken Saçaklıoğlu,  “Bu nedenle ulusal aşı üretimi bir ülke için ‘olmazsa olmaz’ birşeydir” diye konuştu.


Dünya KOAH günü kutlandı

10_a.gif (5172 bytes)20 Kasım Dünya KOAH günü dünyanın 50 ülkesiyle birlikte Türkiye’de de pekçok ilde bir dizi etkinlikle kutlandı. Birçok  ilde açılan çadırlarda vatandaşlara ücretsiz solunum testleri yapılarak akciğer yaşları hakkında bilgi verildi. Hekim toplantılarında “ulusal akciğer sağlığı” tartışıldı. Organizasyonu yapan Toraks Derneği’ne Sağlık Bakanlığı, TTB ve Pratisyen hekimlik Derneği destek verdi.


Dr. Nilgün Acar yaşamını yitirdi
11_a.gif (6716 bytes)Ankara Hastanesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü Şefi Dr. Nilgün Sönmez Acar 3 Aralık 2002 Salı günü yaşamını yitirdi. 10 Ocak 1957 yılında Kayseri’nin Bünyan ilçesinde doğan Acar, 1973 yılında girdiği Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 30 Haziran 1980’de mezun oldu.

Seni yazmak değil, sana yazmak

Nilgün Abla,
Seni yazmak değil, sana yazmak istedim.
Hani çok önemseyip birinci sıraya koyduğumuz (gündelik yaşamda sıklıkla söylemeyi unuttuğumuz) duygular var ya; onlar üşüştü üzerime...

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön