e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

1 Ocak 2003  Sayı: 96

 

Dünya KOAH günü kutlandı

Tıp Dünyası - ADANA - 20 Kasım Dünya KOAH günü dünyanın 50 ülkesiyle birlikte Türkiye’de de pekçok ilde bir dizi etkinlikle kutlandı. Birçok  ilde açılan çadırlarda vatandaşlara ücretsiz solunum testleri yapılarak akciğer yaşları hakkında bilgi verildi. Hekim toplantılarında “ulusal akciğer sağlığı” tartışıldı. Organizasyonu yapan Toraks Derneği’ne Sağlık Bakanlığı, TTB ve Pratisyen hekimlik Derneği destek verdi.

10.gif (56526 bytes)Adana’da Uğur Mumcu Meydanı’nda, Sağlık Bakanlığı, Türk Tabipler Birliği ve Pratisyen Hekimlik Derneği katkılarıyla Adanalıların “akciğer yaşı”nın tespit edilmesi amacıyla kurulan “Solunum Testi Çadırı”nda, akşam saatlerine kadar solunum testi yapıldı.

Çadıra, Toraks Derneği Adana Şubesi Başkanı Prof. Dr. Ali Kocabaş, Adana Tabip Odası Başkanı Dr. Rıza Mete, Pratisyen Hekimli Derneği Adana Temsilcisi Dr. Hakan Şen, İl Sağlık Müdürü Dr. Saadettin Özsürekçigil, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yalçın Kekeç, Adana Vali Yardımcısı Nevzat Ergün, Seyhan Belediye Başkanı Yıldıray Arıkan, katıldı.

Toraks Derneği Adana Şubesi Başkanı Kocabaş yaptığı açıklamada, KOAH’ın sık görülen bir akciğer hastalığı olduğunu söyleyerek, dünyada 600 milyon, Türkiye’de ise 3 milyon KOAH’lı hastanın bulunduğunu kaydetti. KOAH’ın her geçen gün, dünyada hızla arttığına dikkat çeken Kocabaş, bu hastalığın özellikle 40 yaş üzerindeki erişkinlerde görüldüğünü belirtti.

Kocabaş, “Kırk yaşını geçmiş tüm sigara içiciler, tozlu dumanlı işyerlerinde çalışan kişiler ve uzun süredir öksürük, balgam ve nefes darlığı şikayeti olan kişilerde KOAH bulunma ihtimali oldukça yüksektir ve bu kişilerin bir an önce solunum testi yaptırmaları gerekir” şeklinde konuştu.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön