e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

1 Ocak 2003  Sayı: 96

 

TTB’den açıklama:

“İşkencenin önlenmesindeki içtenlik yoksunluğu”

TTB, Limter-İş Sendikası Eğitim Uzmanı Süleyman Yeter’e işkence uygulayanların beraat etmesine tepki gösterdi. TTB, tek cezalandırılanın Yeter’in işkence sonucu öldüğünün tıbbi tespitini yaptığı için görevinden alınan Prof. Dr. Fincancı olduğunu açıkladı.

Tıp Dünyası - ANKARA - Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, Limter-İş Sendikası Eğitim Uzamanı Süleyman Yeter’e işkence uygulayanların bir kısmının beraat etmesine, ceza alanların ise cezalarının ertelenmesine tepki gösterdi.

Süleyman Yeter’e işkence uygulayanların davasının “cezasız” sonuçlanmasının ardından bir yazılı açıklama yapan TTB Merkez Konseyi, İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri ve Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın -mesleğinin gereğini yerine getirdiği için-  Adli Tıp Kurumu’ndaki görevinin sonlandırıldığını anımsatarak, şunları kaydetti:

“İşkence sonucu yaşamını yitiren Süleyman Yeter öyküsünde şu ana kadar cezalandırılan tek kişi var: İşkencenin bir halk sağlığı sorunu olduğunu söyleyip, tıbben belgelemenin önemini yıllardır öğrencilerine anlatan, bu bakış açısıyla sayısız genç meslektaşına emek vermiş, bu emeği kendi tutumu ile de pekiştirmiş bir hekim; Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı. İnsan hakları ihlallerinin önlenmesi, işkencenin tarih sahnesinden çekilmesi ancak içtenlikle bu insanlık suçunun karşısına dikilerek, suçun cezasız kalmasına seyirci kalmayarak gerçekleşebilir. Ve inanıyoruz ki, bir gün insanlık suçu olan işkencenin önlenmesi için herkesin içtenlikli çabaları hakim olacaktır.”

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön