’Tecavüz Bir Savaş Silahı Olarak Kullanılıyor’

Barış İçin Kadın Girişimi, Rojava sınırında bir kadına tecavüz eden askerlerin yargılanması için Çağlayan Adliyesi'nde suç duyurusunda bulundu.

7 Ağustos 2014, Perşembe günü 11.00’da Adliye önünde bir araya gelen kadınlar, 63 kadın kurumunun imzasıyla basın açıklaması gerçekleştirdi ve suç duyurusunda bulundu. Basın açıklamasında "Rojava sınırında işlenen tecavüz suçu cezasız kalmasın" pankartı taşındı, "Kadınların öfkesi sınırları aşıyor","Yaşasın kadın dayanışması","Diren Rojava, Filistin, Şengal kadınlar sizinle" sloganları atıldı. Basın açıklamasında Odamızı temsilen Yönetim Kurulu Üyesi Dr. İncilay Erdoğan da yer aldı.

Ortak basın açıklaması Deniz Bayram tarafından okundu. Deniz Bayram açıklamada; askerlerin tecavüzüne uğrayan H.H'nin sınırda baygın halde işçiler tarafından bulunduğunu, olayın ardından resmi olarak hiçbir açıklamanın yapılmadığını belirtti ve "Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı sustu, bakanlar sustu, valiler sustu, tüm devlet kurumları sustu" dedi. Yaşanılanın, tecavüzü bir savaş silahı olarak kullanan erk devletin "vahşet" görüntüsü olduğunu, son dönemde Rojava sınırında kadınları hedef alan saldırıların yaşanan son olayın habercisi niteliğinde olduğunu kaydeden Bayram, Rojava sınırında kadına yönelik gerçekleştirilen saldırıların soruşturulmasını talep etti ve failler ortaya çıkarılıp, cezalandırılıncaya kadar mücadele edeceklerini söyledi.

Basın açıklaması sonrasında kadınlar, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na giderek suç duyurusu dilekçelerini teslim ettiler.