SDD İnsan Hakları Ödülü Dünya İnsan Hakları Günü’nde TTB’ye Verildi

Sosyal Demokrasi Derneği’nin (SDD) her yıl insan hakları alanındaki çalışmaları ve mücadeleleri ile öne çıkan kişi ve kurumlara verdiği İnsan Hakları Ödülü’ne, pandemi sürecinde sağlık emekçilerinin özverili çalışması ve TTB’nin yaşam hakkı için verdiği mücadele nedeniyle 2021 yılında Türk Tabipleri Birliği (TTB) layık görüldü.

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde Ankara’daki Yılmaz Güney Kültür Merkezi’nde düzenlenen ödül törenine TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı katıldı. Ödülü ise CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu takdim etti.

TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Nazım Hikmet’in “Yaşamaya Dair” şiirine atıfla tüm sağlık çalışanlarının yaşamayı ciddiye aldıkları için özveriyle çalıştığını söyledi. Pandemi sürecinde 520 sağlık çalışanının da bu özveri sonucunda yaşamını yitirdiğini hatırlatan Korur Fincancı, “Yaşam hakkımız ihlal edildi bizim. Yaşam hakkımızı bu salgın sürecinde, etkili sağlık politikası uygulamayanlar, etkili bir mücadele yürütmeyenler, denetlemeleri yapmayanlar ihlal etti” dedi ve TTB’nin Sağlık ve Çalışma bakanları ile Cumhurbaşkanlığı Gıda ve Sağlık Politikaları Kurulu üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunduğunu aktardı. Korur Fincancı, son olarak Dünya İnsan Hakları Günü’nde İnsan Hakları Ödülü’nü alıyor olmanın çok anlamlı olduğunu sözlerine ekledi.