NEWROZ PİROZ BE !

YAŞASIN YENİ DOĞACAK OLAN GÜN!

TTB-TÖK MYK yaptığı açıklamada tüm Ortadoğu halklarının newrozunu kutladı.Yapılan açıklama şöyle :

 

Bir rivayete göre; "Bir zamanlar Dehaq adında, çok zalim Asurlu bir kral varmış. Bir gün bu kralın omuz başlarına yılanlar çıkmış. Bir çok kişi bu duruma müdahale  etmeye çalışmış ancak başarılı olamamışlar. Sonunda bir hekim, ona, her gün iki gencin beynini çıkarıp yılanlara yedirmesini,böylece yılanların kendisini rahat bırakacağını söylemiş. Kral Dehaq, hekimin dediğini yapmış..Her gün iki Kürt genci öldürülerek beyinleri Dehaq'ın omuzlarındaki yılanlara yedirilmeye başlanmış..Bu durum uzunca bir süre böyle devam etmiş. 17 oğlu Dehaq için feda edilen Demirci Kawa sıra 18. oğluna geldiğinde  zulme meydan okumaya karar vermiş. Demirci Kawa yiğit, cesur ve iyi yürekli biriymiş. Oğullarının ve halkının böyle katledilmesini kabullenememiş. Zulmü durdurmanın yolunu Dehaq'ın sarayına giderek Dehaq'ı öldürmekte görmüş. Sarayı basarak Dehaq ı öldürmüş. Onu öldürdüğünü dağda yaşamaya zorlanan halkına  haber vermek için, sarayın avlusunda büyük bir ateş yakmış. Saraydan çıkarken üzerindeki sarı kırmızı yeşil önlüğü kendine bayrak yapmış. Bu ateşi ve dalgalanan bayrağı görenler Kawa nın yanına giderek o anda kutlamaya yapmaya başlamışlar. Ve her yıl, 21 Mart'ta büyük ateşler yakarak, özgürlüklerine kavuşmalarını kutlamışlar."

Yıllardan 2009. Bu efsanenin üzerinden 2617 yıl geçti. Kutlamalar şüphesiz yine ve yeniden her yıl ki coşku ile yapılacak. Bu coşkunun yanına yine bir halkın zulme karşı isyanı tanınmayıp, "inkar" edilen bir tarihi kutlayanlar suçlu bulunacak.

Nasıl ki her gecenin bir sabahı var ise, her karanlık içindede bir ışık görünür. Bu ışık her kışın baharı oluşunun kaçınılmaz gerçekliğidir. Bahar yeni bir umuttur. Yeryüzünde umut üreticilerinin umutlarını tüketmekten yana olanlar yüzyıllardır durmadan uğraş verirler, modern Dehaq' lar gibi. Ancak bu baharın gelişi öyle olmayacaktır. Bu kez bahar kendini hissettirecektir ve gül ile nergis eskisinden daha neşe ile çiçek açacaktır.

Her savaşta muhakkak taraflar büyük acılar yaşarlar. Coğrafyamızda süren bugünkü savaşta da büyük bir insanlık dramı yaşanmaktadır. Ve bu savaş ana-babaları evlatsız, gençleri ise geleceksiz bırakmaktadır

Orta doğu halklarının barışa ve kardeşliğe olan özlemini bir özgürlük türküsü olarak söyledikleri 21 mart bu yılda barışa özlem duyanların kutladığı bir gün olacaktır.Yok edilmeye çalışılan bu tarihin mirasçıları bu Newroz' da da "barış" diye haykıracaklardır. Bir gün olsun tanınmayan haklarına, yok sayılan kimliklerine rağmen Kürt halkı, Türkiye ve Orta doğu halklarının ortak şiarı ile  Newroz alanını özgürlük meydanına çevirebilme umudu taşıyor.

Bizler "herkesin insanca yaşayabildiği onurlu bir gelecek istiyoruz" diyen genç hekimler geleceğimizi şüphesiz ki yaşadığımız toplumun geleceğinden ayrı tutamayız. Bu nedenle toplumumuzun geleceğinde çok fazla insanın şans tanımadığı "barış" a sahip çıkabilmek için;kürt sorunun eşitlik ve kardeşli temelinde çözümü için;işsizliğe,yoksulluğa,yolsuzluğa ve talana karşı işimiz,ekmeğimiz ve özgürlüğümüz için;halkların kardeşliği için

HAYDİ NEWROZ ALANLARINA !

NEWROZ PİROZ BE,NEWROZ KUTLU OLSUN !