Üzgünüz, Öfkeliyiz! Deprem Bölgesinde Çalışmaların Seferber Edilmesinin Altını Çizerken Tıp Eğitimi İçin Gerekli Tedbirlerin Bugünden Alınmasını, Belirsizliklerin Acilen Giderilmesini Talep Ediyoruz!

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ilimizi ağır bir yıkımla karşı karşıya bırakan depremin yıkımı katlanarak büyüyor. Binlerce insanımız, onlarca tıp öğrencisi sıra arkadaşımız hayatını kaybetti. Binlerce insanımız hala enkaz altında ve pek çok yerde hâlâ arama kurtarma çalışmalarının başlamadığı kamuoyu ile paylaşılıyor.

Üzgünüz ve öfkeliyiz! Çünkü bu yıkımın en büyük sebebinin rant hırsı ve ihmaller zinciri olduğunu biliyoruz.

Depremin ilk anından bugüne gerekli yardımları yapılmadı, göçük altındaki arkadaşlarımız, insanlarımız ölüme terk edildi. Binlerce insanımız açlığa, susuzluğa, soğuğa mahkum edildi. İktidarın ve sermayenin yıktığını halk kendi dayanışmasıyla onarmaya çalışıyor. Yine pek çok tıp öğrencisi arkadaşımız sahada halk ile dayanışmaya devam ediyor.

Tüm bu tablo yaşanırken pek çok tıp fakültesinde tıp eğitimi, depremden doğrudan ve dolaylı etkilenen öğrenciler olmasına ve öğrencilerin tüm itirazlarına rağmen, devam etti. Bugün ise Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından yapılan açıklamada üniversitelerin bahar döneminin başlangıcının ikinci bir duyuruya kadar ertelendiği söylendi. Tıp fakülteleri için ise dekanlıklardan farklı bilgiler gelmekte, pek çok üniversitede açıklanan kararın stajyer ve intörn hekimleri kapsamadığı söylenmekte, tıp fakültesi öğrencileri bir belirsizliğin içine sürüklenmektedir.

Yarattığı yıkımın altında kalan iktidar, sorunları çözmek için yeterli adımları atmazken tarih ötelemek ile çözüm aramaktadır. Bölgedeki yıkımın ardından hasarlı/yıkılan hastanelerde ve kampüslerde verilecek eğitimin nasıl devam edeceği, depremden etkilenen öğrenciler için hangi adımlar atılacağı gibi pek çok sorunun cevabı yanıtsızdır.

Deprem bölgesinde çalışmaların seferber edilmesinin altını çizerken tıp eğitimi için gerekli tedbirlerin bugünden alınmasını, belirsizliklerin acilen giderilmesini talep ediyoruz.

Türk Tabipleri Birliği Tıp Öğrenci Kolu