Sağlık Bakanı kendi evinde kaybetti

Sağlık Bakanlığı’nın ‘uymayana disiplin soruşturması açarız’ dediği Cumartesileri zorunlu nöbet uygulamasını Aile Hekimleri 3. haftasında da tanımadı. Bakan Müezzinoğlu’nun memleketi Edirne direnişin en güçlü olduğu iller arasında yer alırken, İleri Haber'de Meryem Yıldırım imzasıyla yer alan haberde Bakanlık'ın uygulamada geri adım atacağı bildirildi.
 
Sağlık Bakanlığı’nın 1 Ocak’ta yürürlüğe koyduğu Aile Sağlığı Merkezleri (ASM) ve Toplum Sağlığı Merkezi’ne (TSM) bağlı hekimlerin Cumartesi günleri nöbet tutma zorunluluğuna hekimler bu hafta da uymadı. Genelgenin yürürlüğe girdiği 1 Ocak 2015’den sonraki iki hafta uygulamaya karşı direniş yüzde 95 katılımla bu hafta da sürdü. Türk Tabipleri Birliği (TTB) Aile Hekimliği kolu başkanı Fethi Bozçalı direnişin üçüncü haftasında da başarılı olduğunu açıkladı. Bozcalı geçen haftalarda direnişe katılmayan illerin bu hafta direnişe geçtiklerini kaydetti.

SAĞLIK BAKANI’NA KÖTÜ HABER

“Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na kötü bir haberimiz var” diyen Bozçalı bakanın memleketi olan Edirne’nin direnişin en güçlü olduğu iller arasında olduğunu söyledi. “Edirne’den sevindirici haber geldi. Yüzde 95’in üzerinde katılım oldu” ifadelerini kullanan Bozcalı, genelgenin yürürlüğe girdiği 1 Ocak’tan bu yana bakanın memleketinde direnişin büyüdüğüne işaret etti. “Burası Sağlık Bakanımızın memleketi olması nedeniyle tepkinin en büyük ve iyi ifade edildiği il” diyen Bozcalı direnişin diğer bölgelerde de büyüdüğünü vurguladı.

ADANA, HATAY, GAZİANTEP, BURSA, BATMAN, AĞRI

“Bakanlık geri adım atacak. Bu kadar beklemiyorlardı. Tehdit ettikçe de bu uygulamanın sonunu hazırlıyor” ifadelerini kullanan Bozcalı direnişin yüksek olduğu bölgeleri şöyle paylaştı: “Sağlık Bakanı’nın katılımın zayıf olduğunu söylediği Bitlis’te katılım yüzde 60. Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Akdeniz Bölgesi, Ege, Marmara bölgelerinde katılım yüksek. Adana, Mersin, Antalya, Hatay, Gaziantep, Batman, Bursa, Ağrı, Van, Bitlis çok iyi. Muğla yüzde 50 iken yüzde 70 e çıktı. Yüksek başarı var bu bölgelerde.”

“BAKANLIK UYGULAMADAN VAZGEÇECEK”

Sağlık Bakanlığı’nın uygulamadan vazgeçeceğini savunan Bozçalı iddiasını şöyle destekledi: “Geçen hafta Sağlık Bakanlığı Antalya’da yaptığı toplantıda Aile Sağlığı Merkezleri’ne getirilen zorunlu nöbet uygulamasının 2 yılı bulacağını söyledi. Bu, bu işin olmadığının itirafıdır.” Bakanlığın bir noktadaki ASM’ye yedek olarak başka bir ASM’yi daha açarak nöbetçi merkeze yedek merkez açma yöntemine gittiğine dikkat çeken Bozcalı, “Yani herkesi bir anda nöbete dahil etmiş oluyorlar. Alternatifini oluşturmalarına, tüm tehditlere rağmen bütün arkadaşlarımızın direnişe katılmaları çok değerli. İzmir de kolluk kuvvetlerini gönderip tutanak tutmalarına rağmen, İzmir Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün açıklamalarına rağmen, İzmir’de 17 Ocak’ta (geçen Cumartesi) katılım arttı” şeklinde konuştu. (www.ilerihaber.org / 19.01.2015)