Avrupa Tıp Örgütleri’nin Sağlık Çalışanlarına Yönelik Şiddete İlişkin Çağrısı

Dünya Sağlık Örgütü 2021 yılını, Uluslararası Sağlık ve Bakım Çalışanları Yılı olarak kutlasa da, Avrupa Tıp Örgütleri sağlık çalışanlarına yönelik her türlü fiziksel, duygusal ve psikolojik şiddet eylemlerinde artış gözlemlemektedir. Avrupa'daki hekimlerin tükenmişliğiyle ilgili FEMS anketinin endişe verici bulguları da bu gözlemi doğrulamaktadır. Avrupa Tıp Örgütleri, COVID-19 salgınıyla mücadelenin ön saflarında yer alan tüm meslektaşlarıyla tam bir dayanışma içinde olduklarını bir kez daha vurgular.

Avrupa Tıp Örgütleri, hükümetlerin sağlık sistemlerinde sağlık hizmeti sunan sağlık çalışanları, tüm emekçiler ve hastaların günlük uygulamadaki iyilik haline verilen değerin boyutunu yeniden gözden geçirmeye davet eder. Tıp güvenli bir çalışma alanı olmalı ve öyle kalmalıdır.

Mevcut pandemi, hekimlerin toplumlarımızın istikrar ve iyiliğini sağlamadaki merkezi rolünü yeniden ortaya koydu. Bu yıl 12 Mart tarihinde Avrupa Tıp Örgütleri, Hekimler ve Diğer Sağlık Çalışanlarına Yönelik Şiddete İlişkin İkinci Avrupa Farkındalık Günü'nü kutladılar, yorgunluk ve tükenmişlik gibi sorunlara yol açan hekimlere yönelik şiddet etkenlerini tespit ve incelemeye karar verdiler.

Avrupa hükümetlerini ve sağlık yetkililerini, tüm sağlık çalışanlarının yorgunluk ve tükenmişlik riskini azaltmak için tüm sağlık çalışanlarına güvenli bir çalışma ortamı ve her türlü şiddeti önleyecek yeterli mekanizmalar sağlamaya ve gerekli tüm araçları kullanmaya, bu salgın sırasında ve sonrasında meslektaşlarımızın fiziksel ve psikolojik bütünlüğünü korumaya çağırıyoruz.

Alkışladığımız bu sağlık çalışanları, hayranlığı, saygıyı, takdiri ve korunmayı hak etmektedir. Aynı zamanda Avrupa Tıp Örgütleri COVID-19 salgınıyla mücadelede üzücü bir biçimde hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanlarını şükranla anar.