Dr.Serçe sürgün edildi, sağlık ocağı kapandı
Serinyollular doktorlarını istiyor
 

Hatay Serinyol SSK Sağlık İstasyonu'nun tek hekimi ve Hatay Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr.Mehmet Serçe'nin başka bir ile sürgün edilmesi, bölge halkı, Hatay Tabip Odası ve hekimler tarafından büyük tepkiyle karşılandı. Serçe'nin sürgünüyle sağlık istasyonu fiilen kapandı.

Hekimsiz kalan Serinyollular, sağlık istasyonu önünde toplanarak, sürgünü "Doktorumuzu istiyoruz" sloganları ve alkışlarla protesto ettiler. Kararın geri alınması için binlerce imza toplandı. Hatay Tabip Odası da sürgüne sert tepki gösterdi. 

HATAY- Hatay Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Serinyol SSK Sağlık İstasyonu'nun tek hekimi Dr.Mehmet Serçe'nin SSK Genel Müdürlüğü'nce hiç bir gerekçe belirtilmeden Kütahya'nın Gediz İlçesi SSK Hastanesi'ne tayin edilmesi, bölgede büyük tepki gördü. Serçe'nin sürgünüyle, tek hekimi olduğu sağlık istasyonu fiilen kapandı ve Serinyollu'lar hekimsiz kaldılar. 
Kararın duyulmasının ardından Serinyol halkı, tayinin durdurulması için imza kampanyası başlattı... Birlerce imza arasında Serinyol Belediye Başkan ve Meclis üyeleri, Serinyol'da faaliyet gösteren bir çok siyasi partinin başkan ve yöneticileri, Şoförler Odası ve Minibüsçüler Kooperatifi üyelerinin imzaları da vardı. 
Serinyollular sadece imza kampanyası düzenlemekle yetinmediler. Sağlık İstasyonu önünde toplanan bölge halkı, tayin kararını alkışlarla ve "Doktorumuzu istiyoruz" sloganı atarak protesto ettiler. Bölge halkı adına yapılan konuşmada, görevini en iyi şekilde yaparak, bölge halkının büyük sevgisini kazanan Dr.Serçe'nin tayini kınandı ve şöyle denildi: "Tüm dünyada sağlık sisteminin ve sağlık hizmetlerinin geliştirildiği günümüzde, beldemizin tek doktorunun başka bir ile atanmasına ve sağlık istasyonunun kapatılmasına hiç bir anlam veremiyoruz ve bu konuda beldemizin cezalandırıldığına inanıyoruz. Bir ayı aşkındır doktorsuz durumdayız. Antakya SSK'ya gitmek zorunda kalıyoruz. Üstelik Antakya SSK Hastanesi'nin doktora ihtiyacı varken beldemizdeki doktorun görevden alınması hem Antakya'da yığılmalara neden oldu, hem de bizi mağdur durumda bıraktı. Bu yanlıştan acilen dönülmesini, doktorumuzun beldemizde kalmasını ve sağlık istasyonumuzun tekrar eskisi gibi sağlık hizmeti vermesini yetkililerden istiyoruz".
Protestoya katılmak için genç, yaşlı bir çok kişi gelmişti. 75 yaşındaki Cemile Oflazoğlu, tutmayan ayaklarına rağmen, doktorunu geri istemek için eyleme katıldığını söyledi gazetecilere. 
Hatay Tabip Odası da karara sert tepki gösterdi. Düzenlenen basın toplantısında, "Dr.Mehmet Serçe'nin idari, hukuki ve yasal hiç bir gerekçe gösterilmeden Kütahya-Gediz ilçesine tayin edilmesini kınıyor ve bu uygulamayı örgütlülüğümüze bir müdahale olarak yorumluyoruz. 
Hatay Tabip Odası Yönetim Kurulu adına açıklama metnini okuyan oda Genel Sekreteri Dr.Mesih Hurigil, şöyle konuştu: 20 yıllık meslek yaşamının 18 yılını Serinyol'da geçiren, yıllardır beldede sunduğu sağlık hizmetleri nedeniyle halk tarafından sevilen ve takdir edilen, kurulduğu tarih olan Şubat 1995'den bu yana SSK Serinyol Sağlık İstasyonu'nda kadrolu tek hekim olarak özveriyle çalışan, sözkonusu sağlık istasyonunda yılda yaklaşık 10.000 poliklinik hizmeti sunan, Hatay Tabip Odası örgütlülüğü içinde 12 yıldır değişik görevleri başarıyla yürüten, halkın sağlık sorunlarına son derece duyarlı olan bir hekimin zorunlu tayin (sürgünü), siyasi iktidarlarca başarılı çalışmaların cezalandırıldığı yönündeki inanışları ne yazık ki pekiştirmektedir. 
Bölgemizde yeni faaliyet gösteren SSK Hatay Hastanesi ciddi bir hekim sıkıntısı yaşarken, yetersiz sayıdaki hekimler özveriyle sağlık hizmeti sunmaya çalışırken, SSK Serinyol Sağlık İstasyonu'nu kapanma noktasına getiren bu uygulama hangi somut gerekçeyle yapılmıştır. 
Bu sürgünün bize göre gerekçeleri şunlardır: Söz konusu hekimin meslek örgütü yöneticisi olması, hekimlik ve sağlık sorunları konusunda duyarlı davranması, bu alanda etkinlikler yürütmesi ve SSK'de nitelikli kamu sağlık hizmeti sunması çabasında olması. Sıraladığımız bu gerekçeler nedeniyle, meslek örgütü yöneticimize yönelik bu uygulama ülkemizde yönetim erkinin sivil toplum örgütlerine yönelik tavrı açısından son derece kaygı vericidir". Hurigil, tabip odasının ve TTB'nin Dr.Serçe'nin tüm demokratik ve hukuki haklarının savunulmasında üzerine düşeni eksiksiz yapacağını vurguladı. (TD)
 
 
 
 
 

mail9.gif (17469 bytes)buton2.jpg (1100 bytes)ANA SAYFAYA DÖNÜŞbuton1.jpg (1100 bytes)