Tabip Odaları Genel Kurulları Sürüyor
Katılalım, Güç Verelim!

Tabip Odalarının hekimlik ortamına yönelik katkılarının “sağlıklı” olabilmesinin asgari iki koşulu var. Sermayeden ve iktidarlardan bağımsızlık. Bağımsız olma vurgusu hiçbir baskı altında olmaksızın hekimlik ortamının değerlerinin savunulmasını kastediyor/hedefliyor.

Hekimlerin genel kurullarda, Türkiye’de hekimlik ve sağlık ortamının ihtiyacı olan değerleri özenle koruyan bir anlayışla, somut etkinlik önerilerini karar altına almaları ve gereği için tabip odaları bütünlüğü altında adım atmaları gerekiyor.  
 

Nisan ayı içerisinde başlayan oda genel kurulları sürüyor. Oda Yönetim Kurulları, Genel Kurul tarihlerini belirlerken hekimlerin daha fazla katılımına olarak tanıyabilmek için kimi tarihlere özen gösterdi. Nisan’ın 15-16’sında Tıpta Uzmanlık Sınavı’nın, 22-28’i arasında aşı günlerinin ve 4-7 Mayıs’ta Kamu Personeli Dil Sınavının olması tarihin belirlenmesini güçleştiriyor. Bu tarihler nedeniyle oda genel kurulları Mayıs’ın ilk yarısının sonuna kadar sarkıyor.
Gazete baskıya girdiğinde dört odanın genel kurulları bitmişti:Uşak, Bolu, Kırklareli ve Malatya. Bu dört odaya bakarak, genel kurulun bütününe olmasa da, seçimlere katılımın geçen döneme göre daha fazla olduğunu söylemek mümkün. Malatya’da tek liste ile seçime gidilirken, Uşak ve Kırklareli’de 2, Bolu’da ise 10 aday yarıştı. Üye sayıları sırasıyla 630, 216, 253 ve 350 olan odalarda seçimlerde 210, 177, 191 ve 107 oy kullanıldı. Malatya’da tek liste olması, Bolu’nun ise deprem bölgesi olmasıyla üyelerin anlamlı bir kısmının bölge dışında bulunması katılımın az olmasının gerekçesi olarak düşünülebilir. Ancak genel kurulların ilk günlerinin arzu edilen katkı ve katılımla geçmediği bir diğer gerçek.
Önemli bir diğer nokta da seçimlere giden/aday olan kişi ya da grupların bir kısmının (henüz genel kurul yapılmamış illerde de) hekimlik ortamına yönelik talep ve iddialarının muğlaklığı.
tabip odalarının hekimlik ortamına yönelik katkılarının “sağlıklı” olabilmesinin asgari iki koşulu var. Sermayeden ve iktidarlardan bağımsızlık. Bu cümleyi sıklıkla karşıtlık/karşı olma diye okumak da mümkün. Ancak bu bir özne olarak tabip odalarının her hal ve şartta karşı olma niyetinden değil, sermaye ve iktidarın her hal ve şartta hekimlik ve sağlık ortamının aleyhine çıkarlarının savunucusu olmasından kaynaklanıyor. Dolayısıyla bağımsız olma vurgusu hiçbir baskı altında olmaksızın hekimlik ortamının değerlerinin savunulmasını kastediyor/hedefliyor.
Sermayeden/paradan bağımsız olmak, sağlık ortamının değerlerinin kar mantığı üzerinden yeniden tanımlanmasına karşı olmayı, iktidarlardan bağımsız olma ise (iktidarların yaptığı her işe karşı çıkmayı değil) hiyerarşik güçlerin/güç odaklarının tartışmayı ve değerlendirmeyi engelleyen konumlanışları ve etki alanları dışında yaşayıp/varolup özgürce karar verebilmeyi içeriyor.
Dünden başlayıp yaşadığımız günlerde olgunlaşan süreç, her iki odağın da (sıklıkla örtüşüyor) tabip odalarına ilgisinin arttığını gösteriyor. Hükümetler başta olmak üzere demokratik kitle ve  meslek örgütlerinin sermaye ve iktidarların sesi olması isteniyor. Bu tabip odalarının seçim süreçlerine de yansıyor.
Bu çabalar kısa dönemli sonuç olabilir/başarılar olabilirler. Hekimleri/sağlık çalışanlarını unutarak vardiya-gönüllü çalışma getiren,  “iktidarda bulunup da hekimlerin ücretleri düşük, tabip odaları bir şey yapmıyor” diyen, nesnel ölçütleri kaldırıp keyfi yönetim gösteren, altyapı ve ortam konusunda sorumluluk hissetmeyip, vecibe, malpractice yasaları peşinde koşan vb. iktidarlara tabi olmanın Türkiye sağlık ortamına kayıp getireceği açıktır. 
Hekimlerin genel kurullarda, Türkiye’de hekimlik ve sağlık ortamının ihtiyacı olan değerleri özenle koruyan bir anlayışla, somut etkinlik önerilerini karar altına almaları ve gereği için tabip odaları bütünlüğü altında adım atmaları gerekiyor.  Gücü kendimizin dışında aramak yanıltıcı olacaktır.
 
 

ADANA 29-30 NİSAN
  TABİP ODASI LOKALİ

ADIYAMAN 6-7 MAYIS
  HALK EĞİTİM MERKEZİ SALONU

AFYON   29-30 MAYIS
  TABİP ODASI

AMASYA 29-30 NİSAN
  TABİP ODASI

ANKARA 29-30 NİSAN
  A.Ü.T.F.MORFOLOJİ BİNASI TOPLANTI SALONU

ANTALYA 13-14 MAYIS 
  UYGULAMA OTELİ, 100. YIL KONYAALTI-ANTALYA

AYDIN 29-30 NİSAN
  TİCARET ODASI TOPLANTI SALONU

BALIKESİR 29-30 NİSAN
  TABİP ODASI

BARTIN 6-7 MAYIS
  TABİP ODASI

BURSA 29-30 NİSAN
  MEB EĞİTİM ARAÇLARI SALONU

ÇANAKKALE 6-7 MAYIS
   AKOL OTEL TOPLANTI SALONU

ÇORUM 22-23 NİSAN
  TABİP ODASI LOKALİ

DENİZLİ 29-30 NİSAN
  TABİP ODASI

DİYARBAKIR 6-7 MAYIS
   TİCARET VE SANAYİ ODASI TOPLANTI SALONU

EDİRNE 29-30 NİSAN
  TİCARET BORSASI(29 NİSAN), SEÇİM TABİP ODASI’NDA

ELAZIĞ 29-30 NİSAN
  TABİP ODASI

ERZURUM 13-14 MAYIS
  NUMUNE HASTANESİ KONFERANS SALONU

ESKİŞEHİR 29-30 NİSAN
  TABİP ODASI

GAZİANTEP 22-23 NİSAN
  DOKTORLAR LOKALİ

GİRESUN 6-7 MAYIS
  TABİP ODASI

HATAY 29-30 NİSAN
  ANTAKYA BELEDİYESİ MECLİS SALONU
  SEÇİMLER:ODA LOKALİNDE

ISPARTA 6-7 MAYIS
  DEVLET HASTANESİ SOSYAL TESİSLERİ

İÇEL  22-23 NİSAN
  TABİP ODASI LOKALİ

İSTANBUL 29-30 NİSAN
  SULTANAHMET ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ

İZMİR  29-30 NİSAN
  TABİP ODASI LOKALİ

K.MARAŞ 22-23 NİSAN
  TABİP ODASI LOKALİ

KAYSERİ 6-7 MAYIS
  DEVLET HASTANESİ MUSTAFA ALİBEYOĞLU KONFERANS SAL.

KIRIK KALE 6-7 MAYIS
  TABİP ODASI

KOCAELİ 6-7 MAYIS
  DEVLET HASTANESİ KONFERANS SALONU-İZMİT

KONYA 13-14 MAYIS
  SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ YEMEKHANE SALONU

KÜTAHYA 6-7 MAYIS
  TİCARET VE SANAYİ ODASI

MANİSA 13-14 MAYIS
  TABİP ODASI LOKALİ

MARDİN 6-7 MAYIS
  TIP LOKALİ

MUĞLA 29-30 NİSAN
  BELEDİYE KONAKALTI KÜLTÜR MERKEZİ

NEVŞEHİR 13-14 MAYIS
  TABİP ODASI TOPLANTI SALONU
 

NİĞDE 20-21 MAYIS
  

ORDU  6-7 MAYIS
  TABİP ODASI

RİZE  29-30 NİSAN
  TABİP ODASI LOKALİ
 
SAKARYA 6-7 MAYIS
  TABİP ODASI LOKALİ

SAMSUN 29-30 NİSAN
  TİCARET VE SANAYİ ODASI KONFERANS SALONU

SİVAS  22-23 NİSAN
  TABİP ODASI LOKALİ

ŞANLIURFA 29-30 NİSAN
  TABİP ODASI

TEKİRDAĞ 6-7 MAYIS
  GÖĞÜS HASTALIKLARI HASTANESİ İÇİNDEKİ HEKİMEVİ

TOKAT 29-30 NİSAN
  75. YIL EĞİTİM 3 NOLU SAĞLIK OCAĞI

TRABZON 6-7 MAYIS
  TABİP ODASI

VAN  29-30 NİSAN
  TİCARET ODASI BİNASI

ZONGULDAK 6-7 MAYIS
   SSK BÖLGE HASTANESİ KONFERANS SALONU
 
 
 
 
 
 

mail9.gif (17469 bytes)buton2.jpg (1100 bytes)ANA SAYFAYA DÖNÜŞbuton1.jpg (1100 bytes)