e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Şubat 2003  Sayı: 99

 

Bütçe Uygulama Talimatı, 1 Şubat 2003 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı

Sağlık ocağında hizmet ucuz (!)

Tıp Dünyası - ANKARA - 57. Hükümetin Sağlık Bakanı Osman Durmuş, birinci basamak sağlık hizmetlerini ücretlendirme konusunda ilk adımları atmıştı. Sağlık müdürlükleride vatandaşı haberdar etmek için sağlık ocaklarına “Birinci Basamak Sağlık Hizmetleri Ücretlendirilmiştir” duyuruları astı. Böylece yıllardır yoksullaştırılan geniş halk kesimlerinin ilk elde ulaşabildiği birinci basamak sağlık hizmetleri ücretlendirilerek vatandaşın cebinde ne varsa onu da almayı hedefleyen bir uygulama yürürlüğe sokulmuştu. Osman Durmuş döneminde Sağlık ocaklarında muayene ücretleri 4 milyon 400 bin olarak belirlenmişti.

58. Hükümet, 57. Hükümet’ten hiç de farklı olmadığını belgelemek istercesine her yıl yayınlanan Maliye Bakanlığı’nın Bütçe Uygulama Talimatı’na 2003 yılında birinci basamak sağlık kuruluşlarını da ekledi. Ancak, yaşanan kronik krizin sonucunu “hisseden” bir hükümet olarak olsa gerek, sağlık ocaklarındaki muayene ücretlerini 2 milyon olarak belirledi. Bu yaklaşım, elbette “insaflı” olma ölçütü olarak değerlendirilebileceği gibi vatandaşın cebinde ne kaldığını bilen ve onu almayı hedefleyen bir “gerçekçilik” olarak da yorumlanabilir.

Benzer biçimde, Bütçe Uygulama Talimatı’ndaki tetkik ücretlerinin de sağlık ocaklarında yüzde 30 indirimle uygulanacağı belirtilmektedir. Türkiye hangi haldedir ki, onlarca yıldır yoksullaştırılan halka birinci basamak sağlık hizmetlerinin  de ücretlendirilmesi reva görülmektedir.

8.gif (36079 bytes)

 

DUYURU

23 OCAK 2001 TARİH VE 24296 SAYILI RESMİ GAZETEDE YAYIMLANARAK YÜRÜRLÜĞE GİREN 4618 SAYILI KANUNLA; SAĞLIK BAKANLIĞINA BAĞLI 1. BASAMAK SAĞLIK HİZMETLERİ VEREN KURUM VE KURULUŞLARIN KORUYUCU SAĞLIK HİZMETLERİ DIŞINDA KALAN, TEDAVİ HİZMETLERİNİ DE KAPSAMAK ÜZERE DÖNER SERMAYELİ İŞLETME KURULMASI YETKİSİ VERİLMİŞTİR. MALİYE VE SAĞLIK BAKANLIĞINCA ORTAK YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMALAR NETİCESİNDE VE MALİYE BAKANLIĞINDAN ALINAN 05.09.2001 TARİHLİ ONAY VE MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞܒNÜN 17.10.2001 TARİH VE 3417 SAYILI YAZILARI İLE, KOCAELİ İLİ 1 NOLU DÖNER SERMAYE SAYMANLIĞI 01/11/2001 TARİHİNDE FAALİYETE GEÇİRİLMİŞTİR. BU NEDENLE BİRİNCİ BASAMAK SAĞLIK HİZMETLERİ ÜCRETLENDİRİLMİŞ OLUP, SAYIN HALKIMIZIN BİLGİLERİNE SUNULUR.

SAĞLIK MÜDÜRÜ

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön