e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Şubat 2003  Sayı: 99

 

100'ler meclisi, ABD'nin Irak'a saldırısının önlenmesi için ortak bildiri hazırladı

2000 kişi barış için biraraya geldi

20 meslek grubundan 100'er temsilci, Irak'ta savaşa karşı çıkışlarının nedenlerini açıklayarak, ortak bildiriye imza attı. İmzacılar arasında akademisyen, memur, hekim, mühendis, işçi, avukat, medya çalışanı, işadamı, turizmci,

öğrenci ve esnaf da

yer aldı.

Tıp Dünyası - İSTANBUL -   Barış Girişimi’nin organizasyonu ile Lütfü Kırdar Kültür ve Kongre Merkezi’nde toplanan 2 bin kişi, “Amerika Birleşik Devletleri’nin Irak’a olası müdahalesine ve Türkiye’nin bu müdahaleyi desteklemesine” karşı çıktı.

20 meslek grubunun temsilcileri, 1 Şubat 2003 tarihinde biraraya gelerek, 100 meslektaşlarının ortak çabasıyla hazırlanan ve savaşa karşı çıkışlarının gerekçelerini açıklayan bildirileri okudu. Grup sözcüleri daha sonra, savaş karşıtı ortak bildiri hazırladı.100’ler Meclisi’nin toplantısına, ABD, İsveç, İngiltere, Yugoslavya, Almanya, İtalya ve Yunanistan’dan barış destekçileri de katıldı. Toplantıda, tüm dünyada barış için çalışmanın önemi vurgulanarak, “Türkiye’nin isterse savaşı durdurabileceği” görüşü dile getirildi.

“Barışın başkenti Ankara”

Tüm meslek gruplarının temsilcilerinin sunuşlarını tamamlamasından sonra, hazırlanan ortak bildiri açıklandı.

Tiyatro sanatçısı Macide Tanır’ın okuduğu bildiride şöyle denildi:

“Bugün bu savaşa, hangi nedenle olursa olsun ‘Hayır’ demezsek, kişi kişi, ülke ülke, tüm kurum ve kuruluşlar, tarih ve gelecek kuşaklar önünde sorumlu olacak. Oysa dünyanın barıştan yana bütün güçleri birleşirsek, bu savaşa karşı tarihsel bir zafer kazanılabilir. Bizler, ülkemizi temsilen ‘100’ler Meclisi’ olarak, dünyadaki tüm yetkili kurumları uyarıyoruz: Ankara barışın başkenti olsun.”

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön