e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Şubat 2003  Sayı: 99

 

ODSH El Kitabı çıktı

16.gif (54454 bytes)Tıp Dünyası - ANKARA - “Olağandışı Durumlarda Sağlık Hizmetleri (ODSH) Sağlık Çalışanın El Kitabı” Türk Tabipleri Birliği (TTB) yayınları arasından çıktı. Editörlüğünü  Prof. Dr. Ali Osman Karababa’nın yaptığı kitap, Dr. Hilal Batı, Öğr. Gör. Murat Civaner, Yrd. Doç. Dr. Meltem Çiçeklioğlu, Yrd. Doç. Dr. H. İbrahim Durak, Doç. Dr. Muzaffer Eskiocak, Yrd. Doç. Dr. Türkan Günay, Öğr. Gör. Şafak Taner Gürsoy, Dr. Sürel Karabilgin, Prof. Dr. Feride Saçaklıoğlu, Öğr. Gör. Dr. Özlem Sarıkaya, Yrd. Doç. Dr. Ata Soyer, Yrd. Doç. Dr. Meral Türk, Öğr. Gör. Kevser Vatansever, Dr. Mustafa Vatansever, Prof. Dr. Reyhan Uçku ve Yrd. Doç. Dr. Belgin Ünal’ın katkılarıyla hazırlandı.

Olağandışı durumlarda sağlık hizmetlerinin çeşitli başlıklar altında ayrıntılandırıldığı kitabın arka kapağında şunlara yer verildi:

“Olağandışı durumlarda sağlık hizmetleri başlığı Türk Tabipleri Birliği çalışmaları arasında önemli bir yer tutar. Uzun yıllardır bu alanda gönüllü emeklerini örgütleriyle paylaşan çok sayıda TTB üyesi bu çalışmaların sahibi, üretenidir.

Türk Tabipleri Birliği, soruna doğrudan müdahil olmak yanında olağandışı durumlarla ilgili farklı düzlemlerle de çalışmalarını sürdürür.

Eğitim faaliyeti bu alanlardan birisidir. 1990’lı yılların başından bu güne yüzlerce hekim ‘TTB olağandışı durumlarda sağlık hizmetleri yönetimi’ kursuna katılmış, hiçbir maddi karşılık beklenmeden yapılan ve ülkemizde benzeri olmayan bu kursla bilgilenmiş, birikimini zenginleştirmiştir.

Bu kitap 1996 yılında sağlık çalışanları için bir el kitabı olarak basılmış olan TTB yayınının yenilenip güncellenmesiyle geliştirilmiş, eklenen pekçok konuyla zenginleştirilmiştir. TTB ODSH eğitiminde kullanılan temel kitap olma yanında, konuyla ilgili -belirtmek zorundayız- ülkemizde benzeri olmayan bir başvuru kaynağıdır da aynı zamanda.”

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön