e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Şubat 2003  Sayı: 99

 

Türk Tabipleri Birliği, yetki yasası görüşülmeden önce TBMM'yi uyardı

"Tarih sizi bu kararınızla hatırlayacak"

TBMM’nin ABD’li personele Türkiye’deki askeri üs ve tesislerde bulunma iznini veren tezkereyi görüşmesinden bir gün önce, TTB Merkez Konseyi tüm milletvekillerine, bakanlara, TBMM’de grubu bulunan parti genel başkanlarına ve Başbakan’a açık mektup gönderdi.

3.gif (65299 bytes)Tıp Dünyası - ANKARA - Türk Tabipleri Birliği (TTB)  Merkez Konseyi, TBMM’deki tarihi oylamadan önce, tüm milletvekillerini ve hükümet üyelerini uyardı. TTB Merkez Konseyi tarafından milletvekillerine gönderilen açık mektupta, “Bu tarihi sorumluluğun altından kalkamayacaksınız. Her gittiğiniz yerde arkanızda kan ve gözyaşı izleri bırakacaksınız” denildi.

TTB Merkez Konseyi’nin 5 Şubat 2003 tarihinde Başbakan Abdullah Gül, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, hükümet üyeleri ve tüm milletvekillerine gönderdiği açık mektup şöyle:

“Bölgemizde başlatılacak savaş ortamına ülkemizin de sürüklenmemesi için Türk Tabipleri Birliği ve hekimler olarak Türkiye Büyük Millet Meclisini toplumun büyük bir çoğunluğunun  (% 94) önemli talebi olan barış isteğine uygun davranmaya çağırıyoruz.

Bilindiği gibi AKP hükümeti   ABD’nin talepleri doğrultusunda ABD askerlerinin ülkemizdeki limanlarda ve üslerde modernizasyon yapmaları, Amerikan askerlerinin ülkemizde konuşlandırılması ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin Irak’a girmesine  izin verilmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden yetki istemektedir.

Bu yetkinin anlamı ABD’nin isteği doğrultusunda komşu bir ülkeye savaş ilanıdır.

Herkesin bildiği gibi ülkemizde yaşayanların % 94’ü savaşa karşıdır. Halkın gerçek temsilcileri bu iradeye hürmet etmek zorundadır. Bu iradeyi hiçe sayarak, bu yetkinin verilmesi doğrultusunda oy kullanan milletvekillerinin tutumu halkın gerçek temsilcisi olmadığı anlamına gelecektir.

Siz Milletvekilleri tüm yaşanacaklardan sorumlu olacaksınız:

Sizler, masum insanların öldürülmesinden topluma karşı sorumlu olacaksınız.

Sizler, anne, baba, eş ve çocukların acılara boğulmasından doğrudan sorumlu olacaksınız.

Bu tarihi sorumluluğun altından ne kişi, ne AKP, ne de CHP olarak kalkabileceksiniz. Her gittiğiniz yerde arkanızda kan ve gözyaşı izleri bırakacaksınız.

Tarih sizleri ve bu dönem parlamentosunu vereceği kararla hatırlayacaktır.

Tarihte insanlığa sonsuz acılar veren hiçbir savaş milli menfaatler gerekçe gösterilmeden yapılmamıştır. Dolayısıyla ABD’nin de Irak’a saldırısını da ülkemizin milli menfaatlerine uygun olduğunu söylemek, savaşa karşı çıkan milyonlarca insanımızı kandırmak için oluşturulmuş gerekçeden başka bir şey değildir. Tüm bu gerçekçi olmayan gerekçeleri elinizin tersiyle itip, onurlu bir milletvekili ve onurlu bir insan olarak bundan sonraki yaşamınıza da devam etmek herşeyin önünde olmak zorundadır.

Sizi bu sorumluluklara uygun davranmaya, barışı savunmaya ve yetki tasarısını reddetmeye çağırıyoruz.

Herşeye karşın, Türk Tabipleri Birliği barışın korunması ve geliştirilmesi için bundan sonra daha da etkin bir çaba içine girecektir.”

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön