e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Şubat 2003  Sayı: 99

 

Bulmaca...Bulmaca...Bulmaca...

Hazırlayan: Sedat Yaşayan

10.gif (6885 bytes)SOLDAN SAĞA

1- Şişmanlamak ya da kilo olmaktan korkma biçiminde ortaya çıkan aşırı iştahsızlık - Büyük erkek kardeş. 2- “Yilbik, tutarık” gibi adlar da verilen sinir hastalığı - Normalden daha uzun, altı yan camlı ve dört kapılı lüks otomobil tipi. 3- Adıyaman’ın bir ilçesi - Çölden esen rüzgar - Dişlerin taç kısmını kaplayan beyaz ve sert doku. 4- Seyrek dokunmuş delikli bir kumaş türü - Kar ya da su üzerinde kaymak için ayağa takılan araç. 5- İyi yaşamak için gerekli her şey - Saray ve konaklarda kadınlara ayrılan bölüm. 6- Vilayet - Gemilerin barınarak yük alıp boşalttıkları yer - Sıcak bölgelerde yetişen çok sert bir ağaç. 7- Bilgiçlik taslayan kimse - Uzun bir nesnenin son ve sivri noktası - Uzaklık işareti. 8- İçe doğmayla akla gelen yaratıcı duygu - Topluluğu kaplayan ani dehşet duygusu. 9- Yüzde, özellikle de burun kanatlarıyla yanaklarda görülen, bir kurt gibi etleri kemiren deri hastalıklarının genel adı - Cehennem. 10- İştahı açmak için yemekten önce içilen içki - Havadaki su buharı. 11- Eski dilde su - Bir erkeğin nikahsız olarak aldığı cariye. 12- Geleneksel Türk evlerinde odalar arasında bulunan ve bir yönü hayata, sofaya ya da avluya açılan mekan - Kılcal damarların genişleyerek kan toplaması sonucunda deride görülen kızarıklık.

 

YUKARIDAN AŞAĞIYA

1- Bedensel ya da ruhsal yorgunluk hali - Yeniçerilerin kayıtlı oldukları kütük defteri. 2- Dünyanın ilk nükleer denizaltısının adı - Hisse. 3- Canlı bir varlığın içinde bulunduğu doğal ya da maddi koşulların tümü - Tahıl ölçmede kullanılan bir ölçek. 4- Eski Mısır’da güneş tanrısı - İzmaritgillerden, Akdeniz’de yaşayan bir balık. 5- Büyük bakraç - Çemberin çevresinin çapına oranını gösteren sayı. 6- Sosyolojide boy - Mozambik’in başkenti. 7- Gümüş - Alan ölçüsü hektarın kısa yazılışı - Un, et ve bamya ile yapılan bir yemek. 8- Parola - Telli bir çalgı - Kadınların süs için gözkapaklarına sürdükleri boya. 9- Çıkar yol, çare - Pamuktan dokunmuş basma - Adları sıfat yapan bir yapım eki. 10- Aşırı güçlük ve sıkıntı - Delil. 11- Alfred Nobel’in bulduğu patlayıcı madde - Ördeğe benzer bir su kuşu. 12- Yanağın alt kısmı - Asurlular tarafından kurulan ticaret kolonilerine verilen ad.

 

 

 

 

 

Yanıtlar:

Soldan sağa: 1- Anoreksi - Ede. 2- Sara - Limuzin. 3- Tut - Sam - Mine. 4- Etamin - Kayak. 5- Nimet - Harem. 6-İl - Liman - Tik. 7- Ukala - Uç - Ta. 8- Esin - Panik. 9- Lupus - Tamu. 10- Aperitif - Nem. 11- Ma - Odalık. 12- Eyvan - Eritem.

Yukarıdan aşağıya: 1- Asteni - Esame. 2- Nautilus - Pay. 3- Ortam - Kile. 4- Ra - Melanurya. 5- Sitil - Pi. 6-Klan - Maputo. 7- Sim - Ha - Aside. 8- İm - Kanun - Far. 9- Umar - Çit - Li. 10- Eziyet - Kanıt. 11- Dinamit - Meke. 12- Enek - Karum.

 

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön